Економија

Тебе Јоргованка баш заболе п***а што пад динара од 3% повећава дуг Србије за пола милијарде евра!

Гувернерка НБС Јоргованка Табаковић поручила је данас да клизање динара на ниво виши од 123 динара за један евро није забрињавајуће, те да домаћа валута слаби услед сезонских утицаја.

У јануару 2015. је такодјђе за један евро било потребно одвојити око 123 динара. Тренутно су појачане потребе за плаћањем и увозом енергената”, рекла је Табаковић након што је са деканом Економског факултета Бранислав Боричићем потписала Меморандум о пословној сарадњи те две институције.

Она је навела да је од почетка године до данас динар ослабио 1,1 одсто и да је у циљу спречавања прекомерног колебања курса НБС интервенисала продајом 130 милиона евра.

На констатацију новинара да је за један евро у јануару прошле године било потребно око 123 динара, а да је потом динар био најјачи у октобру 2015, Табаковић је казала да због утицаја спољних оконости, и зато што је неизвесно какву монетарну политику ће водити велике централне банке, не може сада да оцени да ли ће динар и ове године у октобру бити најјачи у односу на евро.

Гувернерка НБС је истакла да одржавање стабилности курса помоћу девизних резерви није трошак, и подвукла да је прошле године нето ефекат интервенција из девизних резерви био позитиван и да су увећане за пола милијарде евра.

Табаковић је рекла да ће даљи смер монетарне политике НБС одредити околности, и поручила да неће бити збуњујућих потеза нити сигнала.

Говорећи о утицају великих централних банака, она је рекла да на нас више утиче политика америчког ФЕД-а, него Европске централне банке.

“На нас много више утиче политика коју води ФЕД, јер је финансирање дефицита делом условљено присуством прекоокеанских инвеститора. С друге стране, политика ЕЦБ је за нас значајна у смислу комбиновања решења која ћемо вероватно примењивати у смислу регулисања ликвидности на тржишту”, рекла је она.

Гувернерка је навела да за Србију значајна мера коју примењује ЕЦБ, а то је усмеравање вишка средстава у реалну економију.

Она је подсетила да ЕЦБ кроз негативну камату “санкционише” вишак ликвидности онима који држе новац на рачунима, како тај вишак новца не би завршио “паркиран” код ЕЦБ, већ у реалном сектору и економији.

Табаковић је подсетила да је политика ЕЦБ важна за Србију, јер је наша економија у великом проценту “евроизована”, а и две трећине банака које на овом трзишту послују, имају матице на територији ЕУ.

Танјуг

Фото: О. Бунић / РАС Србија

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. ОВА ДОТИЧНА јодлованка ЈЕ ПРОДАЛА СВОЈУ КУЋУ И ИМАЊЕ НА КОСОВУ

    ЗА ПОЛА МИЛИОНА ЕВРА И ПОСТАЛА ГУВЕРНЕРКА .

    ШТА БИ ТЕК ПОСТАЛА ДА ЈЕ ПРОДАЛА ВИШЕ ИМАЊА ??

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!