Одвојеним сусретима са председником и потпредседницом Европске комисије, Жан Клодом Јункером и Федериком Могерини премијерка Ана Брнабић завршила је дводневну посету Бриселу. Брнабић је у разговору с Јункером поручила да је процес приступања Европској унији стратешки циљ Србије који је у интересу грађана Србије.
Ана Брнабић је, на састанку на којем је учествовала и министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић, захвалила Европској комисији на конструктивној сарадњи када је у питању преговарачки процес.
“Она је захвалила и Јункеру на позитивним порукама у говору о стању ЕУ и Писму о намерама, у којима је Србија једна од земаља које су препознате као лидери евроинтеграција у региону, као одговору на иницијативу председника Србије Александра Вучића о добијању јаснијег датума”, наводи се у саопштењу.
Премијерка је истакла да су реформе које Влада спроводи на путу ка пуноправном чланству Србије у Унији превасходно због добробити грађана, али да би број отворених поглавља требало више да одговора напорима Србије и резултатима постигнутим у преговарачком процесу.
Она је нагласила да велику пажњу Влада Србије посвећује реформи образовања и дигитализацији, имајући у виду значај иновација за даљи економски раст и модернизацију друштва.
Ана Брнабић је додала и да је региону Западног Балкана место у ЕУ, и да Србија, упркос повременим негативним процесима у региону, остаје опредељена да сва отворена билатерална питања са суседима решава дијалогом.
Јункер и Ана Брнабић су се сагласили да је потребно да Србија настави да примењује реформе, посебно оне које се односе на владавину права, наводи се у саопштењу.
Јункер је охрабрио Србију да настави да игра конструктивну улогу када је реч о стабилности у региону Западног Балкана и прихватио позив да дође у посету Београду наредног пролећа.
У више наврата током ова два дана домаћини су истакли да је сама чињеница да је за прву званичну посету премијерка изабрала Брисел недвосмислен сигнал посвећености Србије интеграцији у ЕУ.
Чули су се бројни позиви на отварање што више поглавља у преговарачком процесу до краја године, од председавајућег Комитета за спољне послове Европског парламента Дејвида Мекалистера, до комесара за преговоре о проширењу и политику суседства Јоханеса Хана. Председник Европског парламента Антонио Тајани најавио је свој долазак у Србију до краја јануара следеће године и ангажовање коморе привредника на припреми његове посете, јер би желео да у Београд доведе што већу групу компанија спремних да инвестирају у Србију.
Осим тема састанака претходна два дана у Бриселу, на завршној конференцији за медије висока представница Могерини је најавила нову фазу дијалога који уз њено посредовање воде Београд и Приштина. Не желећи да открива ништа о формату дијалога, Могерини је нагласила да се ради на садржини разговора, а не само о оквиру и изразила наду да ће значајни помаци бити остварени до краја 2018. године.
Ова посета долази у тренутку када је Србију, годинама уназад, у ово доба године чекао извештај о напретку земаља кандидата за чланство у ЕУ. Ово је прва година када је извештај изостао, због промене периода мониторинга, са једне на две године. Посета је организована након првих 100 дана рада нове Владе и месец дана након говора о стању уније и писма о намерама које је председник Комисије Жан Клод Јункер упутио председницима Европског парламента и Европског савета.
У том писму се Србија наводи као земља која у евроинтеграцијама предњачи на западном Балкану и позива се Комисија да изради Стратегију за приступање региона ЕУ већ од 2025. године. Више званичника ЕУ и аналитичара позвали су Владе региона да искористе тренутак отвореног “хоризонта” за чланство и убрзају и конкретизују своје активности на приближавању ЕУ.
Бета