Председник Србије Александар Вучић говорио је за аустријски дневни лист “Клајне цајтунг”.
Он је најавио да ће наредних дана бити постављен камен темељац за потпуно нову фабрику која ће у нашој земљи производити кинеску вакцину против корона вируса и подсетио да се прва компонента руске вакцине Спутњик В већ производи у Србији, а да се тренутно ради на томе да се производи и друга компонента тог цепива
Вучић је за овај лист истакао и да ће Србија, када је реч о заштити животне средине, на проблеме одговорити озбиљном политиком, али да неће, како је рекао, одустати од индустрализације земље. Вучић је приметио да је отпор вакцинацији против коронавируса очигледно универзални, а не проблем само једне земље.
“Зашто је то тако – не разумем. Међутим, теорије завере и негативне поруке очигледно боље допиру од позитивних. У томе улогу играју и друштвене мреже, као и чињеница да људи своје слободе виде и у неразумним ставовима”, објаснио је Вучић разлоге због којих је у Србији дошло до успоравања вакцинације.
На питање како се Србија опходи према темама заштите животне средине, он је истакао да та тема постаје све важнија, јер људи у Србији виде да расте животни стандард, да се граде нове фабрике и путеви.
„Питање је да ли је то стварно најважнија тема или само једна важна тема. Ту је реч и о политичкој злоупотреби. Ми ћемо на то одговорити озбиљном политиком, што значи побољшањем квалитета ваздуха и воде, у шта ћемо много новца инвестирати”, објаснио је он.
Вучић је подсетио да план „Србија 2025″ предвиђа да се више од 120 општина прикључи на канализациону мрежу, као и да се у свим градовима изграде постројења за пречишћавање отпадних вода, те да се уклањају из водоводне мреже азбестне цеви.
“Све ћемо то да урадимо, али нећу учествовати у деиндустријализацији Србије. Желимо још више индустрије и фабрика, и морамо наћи средњи пут између заштите животне средине и привреде, али не по цену да наша привреда не расте даље”, рекао је он.
Упитан за европски пут Србије и како гледа на умор од проширења у ЕУ, Вучић је казао да су шефови дипломатија Уније на недавном састанку указали да Србија напредује по питању владавине права, при чему се, констатује, увек додаје да то још није довољно.
“И код усаглашавања са спољном политиком ЕУ подигли смо усаглашеност са 46 на више од 62 одсто. Верујем да ћемо до краја године отворити поједине кластере према новој приступној метологији. Али, за нас је важно да знамо да смо искрено на европском путу, међутим, морамо гледати и на наш привредни раст и не можемо чекати док се промени расположење у ЕУ. Желимо да учинимо све како би постали чланица ЕУ и немамо ниједан други пут, али због тога сигурно нећемо имати лоше односе према Русији и Кини”, поручио је он.
Танјуг