Економија

Тек нам следе поскупљења

Неочекивано поскупљење воћа, поврћа и меса утицаће да инфлација током лета буде на врхунцу. Стигли и страни купци, који су спремни да плате у кешу и трипут више за српске производе

СКОРО је извесно да ће цене воћа, поврћа, меса и осталих основних животних намирница утицати да инфлација у току летњих месеци буде највиша од почетка године.

– Тако нешто се могло и очекивати – тврде стручњаци и додају да је тај тренд више пута најављивала и централна банка. – Могуће је чак да нам се понови ситуација од пре две године када су летњи месеци донели изразито висок раст цена и када је требало више од пола године да се, бар статистички, инфлација врати у нормалу. У то време се дешавало да килограм кромпира кошта и 200 динара.

Ако се погледа понуда зелене пијаце ових дана, примећује се сличан тренд. Јабуке већ достижу цену и од 120 динара, банане су, са прошлогодишњих 90, дошле и до 160 динара. Домаће паприке – бабуре, које су се прошлог јуна могле да се купе и за 80 динара, данас коштају чак 200 динара по килограму.

Према најавама оних који врше откуп воћа и поврћа, ситуација са ценама зелене пијаце се, до јесени, неће битније променити.

 СОЈИНА САЧМА ГЛАВНИ разлог актуелног поскупљења меса је раст цена сојине сачме. Килограм сачме, примакао се цени од 51 динар, без ПДВ, а то је цена која се не памти за ову врсту робе. У односу на прошлу недељу, цена је виша за пет одсто. – Раст цене сојине сачме у Србији је условљен стањем на светском тржишту соје – објашњава Жарко Галетин, директор „Продуктне берзе“ у Новом Саду. – Светски биланси соје су у кризи, и то се неминовно одразило и на наше тржиште.

– Разлога за то има више. Пре свега, код произвођача су се појавили страни купци, пре свега они из Руске Федерације, а који су спремни да, и то у кешу, плате много више за српске производе – тврде препродавци који редовно снабдевају овдашње зелене пијаце. – Рецимо, недавно се појавила фирма из Аустрије, која је спремна да купи комплетан род јагоде и то по цени од 1,5 евра по килограму. Зашто би се произвођач онда трудио да тражи другог купца.

Поред тога, кишно пролеће узело је свој данак и када је у питању род. Извештаји из читаве Србије кажу да су аграрни производи значајно лошијег квалитета него лане.

– Не треба заборавити ни цене по којој пољопривредници, али и откупљивачи и накупци плаћају гориво како би до пијаца дошли, али и пад динара – тврде продавци.

Када је у питању снабдевање основним животним намирницама, купце ових дана прилично изненађује и цена меса у овдашњим месарама. Само у последње две недеље јунетина је, рецимо, поскупела два пута. У супермаркетима је, тако, са 590 динара јунећи бут прошле недеље поскупео на 640 динара, да би овог викенда поново променио цену – за додатних 30 динара. 

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!