Робне марке које се продају на српском тржишту далеко су лошијег квалитета него што су у западној Европи, а то може да утиче чак и на здравље потрошача.
Србија је депонија Европе јер су чоколаде, сиреви, шампони, креме за лице и месо у идентичним паковањима далеко лошијег квалитета него у земљама западне Европе, одакле их увозимо, упозоравају из потрошачких организација.
Поражавајуће анализе
– Србија је постала депонија робе лошег квалитета из Европе и земаља Далеког истока. Кад смо 2011. радили упоредне анализе појединих производа, доказали смо да су козметика и прехрамбени производи познатих брендова лошијег квалитета на нашем тржишту него у иностранству. Креме за лице су лошије, чоколаде имају мање какаоа, а зачини више соли него поврћа. Потрошачи се жале и на кућну хемију, шампоне, течне сапуне и детерџенте. Држава није радила анализе хемијског састава одеће и обуће 15 година, а многи ти производи имају у себи штетне материје које изазивају алергије, а има их и канцерогених – упозорава Паповић.
Петар Богосављевић из Покрета за заштиту потрошача истиче да су анализе урађене пре четири године откриле да у сиревима има много мање млечне масти и суве материје, док су у месу животињски протеини замењени биљним:
Згрћу екстрапрофит
– Индустријски сиреви, којима је наше тржиште преплављено, само су прве године били истог квалитета као у Холандији, а већ следеће нису били ни приближно. Произвођачи у иностранству за то нису криви јер они праве јефтиније производе за тржишта у којима је куповна моћ мања. Проблем су добављачи, који их свесно увозе и овде их продају по високим ценама, као да су најквалитетнији, и на тај начин згрћу екстрапрофит.
Мирослав Стојшић, бивши начелник ветеринарске инспекције, каже да месо које увозимо није квалитетно:
– Србија је направила правилнике и законе, али они су веома лоши. Систем контроле је скроз затајио и то никако не ваља.
Проверавају само безбедност
Драган Јанићијевић, шеф Одсека за контролу усаглашености и безбедности производа у Министарству трговине, каже да у Србији не постоји контрола квалитета техничке робе, већ само њене безбедности.
– Зато не можемо да гарантујемо да је фрижидер истог произвођача истог квалитета у Немачкој и у Србији. Ако неки производ задовољава минималне захтеве за безбедност, онда испуњава наше прописе и може да се увезе. Нигде није прописано колико ће трајати, а увозници вероватно купују лошије производе за мање пара, а овде их продају као квалитетне. Ми то не можемо да спречимо.
ПО ЧЕМУ СЕ ИСТИ ПРОИЗВОД РАЗЛИКУЈЕ У ЕУ И КОД НАС
– Чоколада – мањи проценат какаоа
– Сиреви – мање млечне масти и суве материје
– Месо – животињски протеини замењени биљним
– Зачини – више соли него поврћа
– Креме за лице – лошијег квалитета
– Кућна хемија – ствара екцеме
– Шампони – стварају перут
– Омекшивачи – немају интензиван мирис
– Течни сапуни – исушују кожу
– Детерџенти – слабије перу
– Сокови – с мањим процентом воћа
– Вина – разблажена
Курир / М. Бранковић – С. Томчић
Ocemo demokratiju pa izvolte .