Београд – – У првих неколико дана априла биће објављен јавни позив за продају Галенике, а заинтересоване компаније већ сада о условима евентуалног стратешког партнерства преговарају са приватизационим саветником, консултантском кућом Дилојт, сазнаје Данас.
Како је министар привреде Жељко Сертић раније најавио, предстојећи тендер није класична приватизација, већ је реч о избору партнера који ће извршити докапитализацију компаније, а процедура би требало да траје неколико месеци, након чега ће бити расписан и јавни позив за избор професионалног менаџмента фабрике. Тек када некадашњи гигант фармацеутске индустрије Србије постигне бар ниво и квалитет производње од пре десетак година, према садашњим плановима Владе биће отворен јавни тендер за приватизацију 85 одсто државног капитала. Министар је потврдио и да је о том моделу спасавања фабрике и касније продаје постигнут договор са руководством Галенике и са два репрезентативна синдиката.
Иначе, Галеника је на списку од 17 стратешких предузећа чију је заштиту од поверилаца држава продужила до 31. маја ове године, а до пре неколико месеци у изјавама званичника, уз РТБ Бор и Ресавицу важила је за предузеће у чије преживљавање Влада није била сигурна. Последњих недеља, међутим, Галеника се у том контексту више не помиње и очигледно је да ће наде у њено спасавање бити подгрејане уочи финиша изборне кампање, тим пре што се до отварања биралишта засигурно неће знати које су компаније заинтересоване за улагање, и да ли их уопште има. Наиме, познато је да се Галеника бори са огромним дуговима који су право чудо за високо профитабилну фармацеутску индустрију. Већ неколико година уназад, она је у “црвеном” за више од 200 милиона евра, од чега око 150 милиона потражују банке које су је кредитирале. Интересантно је да, иако је претила велика опасност да Галеника оде у стечај и чиме повериоци губе наду да ће се наплатити, ниједна од банака није прихватила галантну понуду Владе да то конвертују у капитал предузећа.
Динкићеве акције од 1.000 евра
Галеника је већ била скривени адут у изборима 2008. када је помињана као једно од четири државна предузећа чије ће акције држава бесплатно поделити грађанима. Творац тог модела приватизације, који у Србији никада није спроведен, Млађан Динкић, тада је тврдио да ће укупна вредност тог пакета, у који су улазили још и капитал Телекома, Аеродрома и НИС-а, износити по хиљаду евра.
Данас