Тендер за радове на станици у Прокопу, вредан 26 милиона евра, није спроведен у складу са законом, иако премијер Александар Вучић тврди да је “све чисто као суза“.
Иако се власти често замера да пробија рокове које сама поставља, овога пута рокови су испуњени – у станици Београд Центар у Прокопу завршени су нови колосеци и перони. На свечаном обележавању завршетка прве фазе радова, данас су се могла чути и обећања да ће све бити готово 2018. године, а према речима премијера Вучића, станица у Прокопу биће “велелепна, једна од најлепших станица у читавој Европи“.
Међутим, у међувремену је заборављено да је тендер за радове на Прокопу, на коме је изабрана група извођача на челу са Енергопројектом, био незаконит, јер је прекршен Закон о јавним набавкама.
Премијер Александар Вучић на обележавању завршетка прве фазе радова на Прокопу / Фото: Фонет
На подсећање Истиномера да је Управни суд пресудио да је тендер незаконит, премијер Вучић одговара да не жели да слуша о томе на дан отварања Прокопа.
“То што се некоме не свиђају резултати, то што би неко желео, па својом мржњом на друштвеним мрежама да унизи и уништи и овакав дан, ја могу да му одговорим реченицом Николе Тесле – вашом мржњом претвореном у електричну енергију, говорим о тим људима који су такве теме покретали данас, могли бисте градове да обасјавате и осветљавате.“
Премијер Вучић истовремено истиче да је у овом послу “све чисто као суза“.
“Нека судови раде свој посао на сваки начин, ако има било ко било какву сумњу, нека то уради на било који начин. Овде су радиле српске компаније, на најбољи, најпоштенији начин, као и српски радници… Ми смо апсолутно добро завршили посао, у року, чисто као суза. Ако има ко било какве примедбе, има надлежне органе у Србији и нека преко њих завршава“, рекао је Вучић.
Иначе, према одлуци Управног суда, противзаконито је то што се службеник “Железница” појављује и на страни наручиоца и на страни понуђача радова.
На нерегуларности у процесу јавних набавки за радове на Прокопу указао је грађански надзорник “Топлички центар за демократију и људска права“, који је и поднео тужбу Управном суду.
Драган Добрашиновић из тог центра за Истиномер каже да смо сада у парадоксалној ситуацији да уговор треба да буде поништен, пошто је посао већ завршен.
“Овај уговор према Закону о јавним набавкама мора да буде оглашен ништавим, зато што је супротан антикорупцијским одредбама Закона о јавним набавкама. Кад се један уговор огласи ништавим, онда се поништавају сва његова правна дејства. Нормално нико сада не може да оде да однесе цигле, мермер, шта су већ тамо ставили, трафо станице и да понесе кући и каже ја сам уложио ово, ово носим са собом, а ево паре вама, који сте дали. То није реално. То само показује у ком смо парадоксу и колико је правни систем у Србији неефикасан, колико иде на руку онима који се баве корупцијом у овој земљи“, истиче Добрашиновић.
Добрашиновић је раније говорио и о нерегуларностима при промени вредности јавне набавке за радове на Прокопу са 20 на 26 милиона евра о чему је Истиномер већ писао.
Истиномер.рс
фото: Милена Ђорђевић, Агенције