Немачки краљ меса Тенис заинтересован је за куповину највећег ланца месара у Србији – Индустрије меса “Матијевић”. Да су преговори у току, потврђује и власник новосадске компаније Петар Матијевић, али за Н1 каже да није спреман да прода 100 посто компаније. За стручњаке је такав обрт Тенисовог пословања у Србији више од изненађења.
Српске свиње, на немачки начин. У „Матијевићу“ се размишља по принципу: знају да направе мерцедес, знаће да произведу и најбољу свињу, и то не било какву већ ону економски исплативу.
“Не би требало дуплирати капацитете у Србији градњом нових кланица, јер већ таква кланица постоји, какву би он градио. Само би требало дуплирати капацитете фарми, јер би направио боље фарме, нову генетику, јер ми не знамо произвести праву и јефтину свињу. Ја не бих продавао њему све, ја бих продавао месну индустрију само или улагање у месну индустрију, део месне индустрије. Ја чак нисам ни спреман да продам 100 посто фирме“, каже Петар Матијевић, власник компаније „Матијевић“.
Уколико би дошло до продаје 100 одсто компаније последица би могла да буде и значајна концентрација на тржишту – Тенис би у “пакету” Индустрије меса Матијевић, добио и 75 друштава у његовом власништву.
Иако се надају да би Тенис могао бити мост за улазак домаћих производа на тржиште Европе, мали произвођачи страхују од немачког краља меса. У Комисији за заштиту конкуренције кажу да се тржиште помно прати:
“Уколико до најављене трансакције дође, наглашавам да Закон утврђује обавезу инвеститора да се у року прописаним Законом, обрати Комисији и пријави предметну пословну трансакцију. Након спроведеног поступка, Комисија за заштиту конкуренције ће одлучити да ли ће предметну концентрацију одобрити или не“, наводи Милоје Обрадовић, председник Комисије за заштиту конкуренције.
За стручњаке су најновије вести изненађење и обрт у концепцији Тенисовог пословања у Србији, јер првобитан план Тениса био је гринфилд инвестиција у Србији:
“Првобитна варијанта је била да ће он доћи на основу концепта гринфилд инфестиције, где је било планирано да на четири локације, пре свега у Банату, подигне своје нове фарме и наравно капацитете за прераду меса. Разговори у Влади Србије били су да ће се прецизнији уговори тек склапати или склопити у јуну месецу ове године”, објашњава Милан Простран, агроекономски аналитичар.
Простран додаје да је до јуна, ипак, остало још отворених питања, на пример шта ће држава све пружити немачком краљу меса?
Док су они на власти обећавали да ће Тенис још у априлу 2015. године доћи са инвестицијом од 420 милиона евра, они “други” су тврдили да је Клеменс Тенис човек који је овде добио свој закон и 15.000 хектара најбоље банатске земље и то у закуп на 30 година.
Кључно је каква ће у било којој варијанти бити улога српских произвођача, али шта ће добити српски купци?
Аутор текста: Маја Ђурић, Н1 Београд