Немачки дипломата Волфганг Ишингер је оценио, поводом нових навода медија о наводном предлогу који спомиње могућност постизања споразума Косова и Србије, да је то у суштини његов предлог, од пре неколико година, а пре проглашавања независности Косова. „То је модел „две Немачке“ који је пре неколико година предложио Ишингер“, написао је немачки дипломата на Твитеру.
Навео је да се „Западна и Источна Немачка никада нису признавале“, али су, како је указао, „обе биле равноправне чланице међународне заједнице“.
„Не тачна аналогија, али недостатак решења (гаранција проширења ЕУ) је оно за шта се ЕУ загрева“, написао је он.
Навео је да је крајем 2007, „створена „Тројка за Косово, скоро успела да наметне модел две Немачке“ који је он предложио.
„Можда то и даље нуди решење за мост у правом смеру“, написао је он.
Иначе последњих година представљени су „нон-пејпери“ који се приписују земљама попут Француске, Немачке…
Према оквиру који је објавио албанианпост.цом, 2023. требало би да буде потписан други споразум за нормализацију односа, после оног из 2013. којим Србија фактички прихвата реалност Косова као независне државе, али је формално не би признала.
У каснијој фази, хипотетички, након 10 година, када је ЕУ спремна да се шири и укључи Западни Балкан, долази до споразума о међусобном признању, као предуслову за чланство обе земље у ЕУ.
Тај план је, према албанианпост.цом представљен у новом оквиру споразума између Косова и Србије, који је састављен након ангажовања саветника председника Емануела Макрона и канцелара Олафа Шолца.
Споразумом од следеће године (ако предлог буде прихвац́ен) Косово ц́е признати пет земаља које то још нису урадиле, док ће Србија имати користи од огромне финансијске и економске помоц́и и биће призната као сила региона .