Београд – Мигранти сада могу да бораве у прихватном центру у Крњачи и без документа о израженој намери за добијање азила. Због ове ванредне одлуке коју је пре неколико дана донео Комесаријат за избеглице, сви мигранти, који су до сада боравили углавном у парковима, слили су се у овај центар за азиланте. Трнутно их је 630, што је много више него минулих дана. Места, тврде у овом центру, има довољно за сваког мигранта који затражи помоћ и смештај.
Избеглице су у четвртак непрекидно пристизале у Крњачу. Момак из Пакистана Абдулах Фијазе дошао је с намером да остане неколико дана и затим настави пут према Немачкој.
„Највише миграната тренутно је из Авганистана, а има их и из Сирије, Ирана… „, каже Раде Ћирић, руководилац овог прихватног центра.
„Од ових 630 људи, 136 их је изразило азилну намеру за Србију. Већина њих заправо тиме купује време пред наставак пута у земље Европске уније. Прошло је око 15.000 људи кроз ове бараке, али је само њих седморо-осморо решило да остане у Србији и у озбиљној је процедури за добијање азила.“
„Несрећни људи су на улицама и парковима изложени кријумчарима, великим ризицима, робничком задуживању, и зато је за све њих најбоље да остану у прихватном центру“, каже Ћирић.
„Прилив је повећан и због недавног рушење „Миксалишта“. Ова НВО, али и друге које мигранте одговарају од доласка у Крњачу, заправо им не чине услугу, јер све избеглице треба да буду у систему, заштићене од опасности и збринуте.“
Мигранти из паркова око аутобуске станице у Крњачу могу да стигну бесплатно, аутобусима које организује Комесаријат за избеглице и миграције.
„Граница је порозна све време и одређени број људи уђе сваког дана. То је немогуће спречити“, каже Ђуровић.
„Гужва у Крњачи је ових дана већа само због смештаја људи из паркова.“
Немачка враћа лажне азиланте
Број лажних азиланата који се у Србију из Европе враћају према споразуму о реадмисији повећан је од почетка године. У фебруару је враћено 310 српских држављана, углавном ромске националности, у марту 384, а у априлу 423. Прошле године у исто време било их је готово упола мање.
„Већина европских земаља случајеве тражилаца азила из наше земље решава по хитној процедури од 48 часова. Како експресно буду депортовани, наши лажни азиланти више и не иду у државе попут Швајцарске или Шведске“, објашњава Гергинов.
„Проблем је Немачка, јер је баварска влада проценила да би таква процедура била дискриминишућа, па лажни азиланти тамо могу да бораве по неколико месеци док се случај не реши.“
Б. Царановић, И. Мићевић, Новости