Полиција је већ неколико дана под узбуном због информације како је један од вођа побуњеника из Сирије Абдул Басет ал Сарут прешао границу и налази се у Србији. Сумња се да он покушава да се из Турске преко Балкана пребаци у Западну Европу, користећи илегалне канале којима се пребацују хиљаде миграната из Сирије сваког месеца.
Иако су се појавиле информације да се Ал Сарут крије у Београду, како “Вести” сазнају у полицији и БИА, за сада такве информације нису потврђене.
– Ми смо од једне пријатељске обавештајне службе из ЕУ добили информацију како Ал Сарут планира да се пребаци преко Србије у ЕУ. То је само обавештење и упозорење да обратимо пажњу на њега. Нико не тврди нити зна да је он заиста у Србији, али постоје обавештајне информације, због чега су све полицијске станице у Србији добиле циркуларно писмо са фотографијом Ал Сарута, његовим личним подацима и упутством шта да раде уколико га примете – каже извор “Вести” из српских безбедносних служби.
Сарут се иначе сматра лидером сиријских побуњеника у свом родном граду Хомс, а многи га описују и као “икону сиријског пролећа”, пошто се ради о веома популарном момку који је био голман у некадашњој фудбалској репрезентацији ове земље. Управо због тога су му дали надимак Чувар Револуције.
Убијен неколико пута
Нико од пријатеља Ал Сарута не зна где се налази, већ им се повремено јавља телефоном. Неколико пута су се појавиле информације да је убијен, али би те приче Ал Сарут убрзо демантовао фотографијама и порукама на интернету. Наводно је преживео три атентата. Сва четири брата Сарута убиле су сиријске снаге безбедности, као и стрица Мохе Еден ел Сарута, који је ликвидиран новембра 2011. године у Хомсу.
На почетку побуне у Сирији прикључио се снагама опозиције. Био је њихов истакнути активиста и управљао је војним акцијама оружаних снага опозиције.
Он је вођа побуњеничке групе Шухада ал Бајада, која представља такозвану умерену опозицију у Сирији. Новембра 2015. године дошли су у сукоб са групом Ал Нусра, огранком Ал Каиде у Сирији, пошто су Сарут и његови људи оптужени да су се придружили Исламској држави, што никада није потврђено.
Због своје популарности и борбе против режима у Сирији, о њему су снимани и бројни филмови. Један од њих је “Повратак у Хомс”, документарац из 2013. године.
Б. Ђокић – Вести