НИКАДА НЕЋЕМО ЗАБОРАВИТИ ТВОЈА КРВОЛОЧНА ЗВЕРСТВА НАД НАШИМ НАРОДОМ.
СЕЋАЊЕ на херојски отпор који је пружен највећој војној машинерији која је од Другог светског рата до данас покренута против једне суверене, независне, мале и поносне земље. Циљ је био да СРЈ капитулира, одрекне се своје слободе, суверенитета и територијалног интегритета.
Прве експлозије до којих је дошло после напада НАТО алијансе означиле су крај међународног права, суспендовали повељу УН и отвориле нову тужну страницу светске историје. Лидери НАТО земаља су доказали да за империјалисте не важе ни основне одредбе међународног права. Агресијом НАТО алијансе флангрантно су прекршени повеља ОУН, међународно ратно и хуманитарно право и многи другу међународни правни документи, од конвенција из области екологије и међународног хуманитарног права до конвенција о заштити цивила у рату.
На Савезну републику Југославију и њених 12 милиона становника немилосрдно се обрушила најмоћнија светска сила. СРЈ се нашла на удару 19 најразвијених земаља запада – чланица НАТО пакта, на челу са САД.
Бомбардовање СРЈ, дивљачко, сурово и нехумано проузроковало је велике патње и погибију народа, рушење и уништавање материјалних и културних добара и произвело је једну од највећих еколошких катастрофа XX века на простору Европе.
Тадашњи врховни командант НАТО-а генерал Весли Кларк је на америчкој телевизији ЦБС, изјавио: „Разлог напада није било Косово, у основи, то није имало никакве везе ни са етничким чишћењем, то је била битка за будућност НАТО-а и за кредибилитет САД као силе на светском плану“.
Циљ НАТО агресије био је окупација Косова и Метохије и његово претварање у војну базу за нове агресије и освајања, што је империјалистима упкос херојском отпору пошло за руком Кумановским споразумом.
У нападима који су без прекида трајали 78 дана тешко су оштећени инфраструктура, привредни објекти, школе, здравствене установе, медијске куће, споменици културе, цркве, манастири… Погинуло је или повређено више од 5000 људи (већином цивила) међу којима и стотину деце, а причињена је материјална штета од преко сто милијарди долара. Током операције, назване „Милосрдни анђео“ гађани су цивилни објекти: школе, болнице, путнички воз, центар Ниша, кинеска амбасада… Употребљено је забрањено наоружање (у виду осиромашеног уранијума) и извршени су стравични злочини за које нико није одговарао. Повод је био „инцидент“ у селу Рачак, када је рутинска операција МУП-а и војске Југославије у борби са Шиптарским сепаратистима и терористма окарактерисана као геноцид и етничко чишћење. Позадина свега је у ствари пут ка независности Косова, што потврђује признавање независне републике
Косово од 99% чланица НАТО-а у фебруару 2008. године као и стварање највеће НАТО војне базе – Бонстил – ван граница НАТО савеза на простору јужне српске покрајине.
Херојска одбрана и борба народа Југославије против атака на њену слободу, суверенитет, интегритет и независнот има универзалну вредност. Она представља узор за све народе света којима је стало до слободе и мира.