СПОРАЗУМ о иранском атомском програму додатно је подвукао способност председника Русије Владимира Путина да утиче на међународне догађаје упркос покушајима Запада да га подвргне остракизму – оценио је New York Times.
Коментатори америчког листа Дејвид Херзенхорн и Стивен Мајерс чак тврде да је протеклих неколико недеља само потврдило да се Путин „учврстио у центру међународне дипломатије“.
Главни актери преговора јесу били САД и Иран, али је Путин последњих дана – уз помоћ Кине – одиграо „руски гамбит“ срачунат на укидање ембарга на испоруке оружја Техерану.
New York Times констатује: покушаји Запада да дипломатски изолује Путина нису уродили плодом. То је морао да призна и Барак Обама, кад се захваљивао Путину за улогу коју је Русија одиграла у преговорима са Ираном.
Ово ће – сматрају Херзенхорн и Мајерс – олакшати Путину даљу борбу против покушаја Запада да га представља „главним светским негативцем“ и да ограничава деловање Русије на међународној арени.
У међувремену је познати антипутиниста Андреј Иларионов, који живи у САД и за амерички подривачки новац и лаје на све руске звезде, повукао алармно звано, тврдњом да су се Обама и Кери са Путином и Лавровом договорили да Москва Американцима препусти Иран и Сирију, а да САД Русији оставе Украјину.
Реагујући на ово и друге сличне „истине“, заменик шефа руске дипломатије Сергеј Рјабков изјавио је: „Сједињене Државе нису Русији ништа предлагале у замену за успех иранских преговора, нити би Москва такву понуду уопште разматрала“.
Рјабков је још подвукао: „Мислим да Американци ни начелно нису у стању да ишта слично предлажу, а ми из принципијелних разлога тако нешто не бисмо могли да прихватимо“.
Факти