ДО САДА је америчка доминација одржавана захваљујући снажној флоти, авијацији и информатичким мрежама, али су Русија и Кина већ освојиле нове технологије које не само да лишавају Пентагон предности, већ чине америчку армију крајње рањивом, пише The Week.
У прошлости је репутација земаља које су биле непобедиве на бојном пољу спречавала да се распадне светски поредак, пише The Week. Постоји много разлога зашто је Други светски рат ипак почео. Један од најпотцењенијих је био осећај да ће Француска и Велика Британија моћи да сломе Хитлера уколико претера.
Данашњи светски поредак се држи на неколико стубова, од којих је један претпоставка да су САД непобедиве у војном смислу, наводи исти магазин. Насловне стране су пуне вести о догађајима у Ираку, Сирији и Авганистану, при чему је занимљиво колико мало сукоба тамо има – а све зато што ниједна данашња армија не може ни да сања да се пореди с америчком, сматра аутор текста.
Зато друге земље једноставно не желе да улазе у конфронтацију са САД и њиховим савезницима или да користе против њих мање деструктивна средства, као што су хакерски напади. Међутим, са правим приступом мит о америчкој непобедивости може да разбије онај који том задатку приступи паметно и неустрашиво, наглашава The Week.
„На папиру делује да је америчка доминација апсолутна“ – наставља магазин.
САД имају десет крстарица-носача авиона, а Русија само један. Кина је тек недавно добила једну стару совјетску „олупину“.
Америка производи тешке носаче авиона, којима нема равних по величини, који раде на нуклеарни погон и који могу да остану на мору много дуже него бродови других земаља. Те крстарице чине главну снагу приликом демонстрације војне моћи.
Али, постоји и једно „али“: крстарице-носачи авиона су, изгледа, изузетно рањиве за низ нових технологија, од асиметричних борбених дејстава до супертихих подморница и најновијих балистичких ракета.
Током одржавања војних вежби америчке крстарице-носачи авиона настављају да тону, наводи се у чланку.
Донедавно је импресивна надмоћ САД чинила лудошћу сваки покушај, на пример, Кине да нападне Тајван, али сада све изгледа малтене као позивница, наводи магазин. Кина би својим противбродским балистичким ракетама могла да потопи пола америчке флоте пре него што би се она и приближила острву.
По ауторовом мишљењу, будућност ратне морнарице су беспилотне и ракетне подморнице, али упркос неким интересантним експериментима, у тој сфери се примећује недовољно финансирање. Делимично због тога што се значајна средства улажу у изградњу и одржавање много скупљих суперкрстарица.
Поред ратне морнарице, изузетно важну улогу у ратовању игра авијација. Свака војна победа САД после хладног рата постигнута је захваљујући ваздушној доминацији, тврди новинар The Week. Ту Пентагон има посебно „чаробно средство“ – технологију „стелт“. Када се војни авиони не виде на противничком радару, противник се може некажњено нападати и сломити веома брзо, појашњава аутор.
Међутим, и ту постоје два проблема, наставља он. Као прво, Русија и Кина такође производе своје авионе са „стелт“ технологијом. Као друго, та технологија не чини авијацију баш толико „невидљивом“: противници САД су већ изумели нове технологије, укључујући различите типове радара, које се одлично носе са откривањем такозваних „невидљивих авиона“.
„Стелт“ је много помагао САД од почетка ’90-тих, али им је сада потребно нешто ново, тврди The Week.
Поред подршке авијације и морнарице, САД су уложиле много напора како би обезбедиле организовање борбених дејстава помоћу информатичко-рачунарских мрежа. То је заиста веома згодно: команданти увек знају где се шта налази, а све јединице могу да реагују на претње много брже и ефикасније. Одлично је када војска користи помоћ информатичких ресурса – али само уколико мрежа исправно функционише, прецизира аутор чланка.
Захваљујући информационим технологијама, америчка војска је 2003. године у Ираку имала одређену предност, али је у раду мреже било много прекида и грешака. То значи да би магична информатичка војна мрежа САД могла да се сруши у најнеповољнијем моменту током сукоба с Кином због Тајвана или са Русијом у Балтичком мору, упозорава новинар The Week.
Штавише, информатичке мреже морају да преносе податке – у случају САД, преко сателита, зато што Америка има најбоље сателитске технологије на свету, пише даље магазин. Проблем је у томе што су сателити изузетно рањиви.
„Противсателитске ракете су већ сада озбиљна претња“ – истиче новинар. У случају потребе, Русији не би био никакав проблем да прво уништи целокупну америчку мрежу сателита и на тај начин учини слепом и глувом и паралише америчку армију, сматра аутор.
По његовом мишљењу, оружане снаге САД су изузетно рањиве. А ако то зна новинар, у Москви и Пекингу сигурно такође има прилично обавештених људи, резимира The Week.
Факти