Важно је што је дебата и дијалог око питања Косова покренут, то је храбар и одговоран потез председника Србије, рекла је српска премијерка Ана Брнабић.
– Мислим да је добро што је дебата почела. Ми као Србија, и сви њени грађани, треба да знамо који су наши национални циљеви – појаснила је она.
Спремни пројекти
На отварању научног скупа у Београду, она је навела да је спремно 10-11 пројеката које ће финансирати Влада Србије, а који могу да генеришу привредни раст до краја године. То су пројекти, како каже, који имају све дозволе, који су били планирани да почну наредне године, и за које новца има због суфицита у буџету.
Премијерка објашњава да, рецимо, свим људима који су се пријавили за субвенције за куповину трактора дају те субвенције.
– Одмах може да крене реализација пројеката чишћења канала, одбрана од поплава… Да кренемо брже у инфраструктурне пројекте попут железница и путева – рекла је Брнабић.
Ускоро одлука
Како каже, Србија је ове године имала проблеме са временским приликама, јер је била јака зима и трпео сектор производње електричне енергије, али и сушно лето, због чега је трпела пољопривреда, али и сектор производње електричне енергије.
Анализе
Пројекти су, додаје, тренутно у Министарству финансија које треба да одреди којом динамиком треба да иде трошење новца.
– Са директним инвестирањем у потрошњу треба да будемо опрезни, али то је свакако нешто што ће одрживо да генерише раст – појаснила је она.
– Радимо на анализама како можемо да смањимо порезе на зараде, разговарамо са Социјално-економским саветом око повећања минималне цене рада, повећања плата и пензија – закључила је председница Владе Србије.
Премијерка је изјавила и да Влада намерава да промовише Србију као центар напредних иновација у региону. Она је отварајући конференцију “Едитовање генома: биомедицинске и етичке перспективе” истакла да је поносна на то што је Србија домаћин врхунским светским стручњацима и научницима.
Према њеним речима, образовање и иновације су најважнији приоритети Владе Србије.
Брнабићева је истакла да да је Фонд за иновациону делатност само прошле године издвојио помоћ од три милиона евра институцијама и компанијама које се баве истраживањем и развојем, што им је омогућило да увећају приходе за више од 50 одсто, а извоз пет пута.
Она је подсетила да је Влада Србије покренула јединствен пројекат “Центар за истраживање матичних ћелија” у Крагујевцу, те да је то први центар те врсте у овом делу Европе.
На конференцији у Београду, која представља један од најважнијих биоетичких скупова у свету у овој години, биће речи о томе да ли едитовање гена води искорењивању бројних генетских болести, малигнитета и ХИВ-а.
Научни скуп организовали су Центар за биоетичке студије из Београда, “Хејстингс центар” из Њујорка и Медицински факултет Универзитета у Њујорку.
Танјуг, Срна
Да брабоња, баш брабоња …
Ти олошу и Муслију ни нико од вас издајника који сте на влати наметнути нам од западних џелата
немате право ни мандат да отуђите ни један милиметар КиМ ?