Србија има за циљ да најмање 10 одсто смањи производњу струје из термо сектора до 2030. године, изјавила је данас потпредседница владе и министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић и истакла да није тачно да се европске земље враћају производњи струје из угља.
Циљ Србије по питању смањења производње струје из угља делује амбициозно, али је веома остварив, поручила је Михајловићева у Сарајеву на другом форуму Енергетске заједнице о праведној транзицији.
Михајловићева је нагласила да ни Србија, нити друге земље у региону, могу без инвестиција да направе искорак у енергетској безбедности.
Каже да се доста прича о потреби напуштања угља као извора струје, али да постоје и велике опструкције по том питању, па они који ништа не би да мењају у енергетском сектору причају како се и друге државе враћају термо сектору.
„То није тачно, друге државе већ 20 година раде на енергетској транзицији, те се враћају можда један, два, три или пет одсто. Дакле, нама су потребне инвестиције, подршка и заједништво, регионална сарадња кроз Енегетску заједницу, да бисмо следеће године да причамо о новим инвестицијама и технологијама које користимо и квалитету енергије коју производимо”, рекла је Михајловићева.
Нагласила је да главно питање у будућности неће бити само питање количине већ искључиво квалитета електирчне и топлотне енергије коју ћемо користити.
Србија је опредељена да своје амбициозне циљеве оствари, али то не жели да ради сама, већ заједно са другим земљама у региону које, такође, имају прилично висок проценат угља у производњи струје, од 60 до 90 одсто.
Хоћемо да радимо заједно и направимо искорак у зеленој економији, поручила је министарка Михајловић, наводи Танјуг.