Иако на самиту ЕУ-Западни Балкан није било продубљенијих дебата о Косову, европска и светска дипломатија убрзала је динамику и очекује од Београда финале дијалога и потписивање правно обавезујућег споразума са Приштином.
Дан након што је председник Србије Александар Вучић на софијском самиту ЕУ – Западни Балкан рекао да жели да верује да ће Србија у наредном периоду имати довољно снаге да дође до решења за Косово, Вук Драшковић, некадашњи министар иностраних послова и челник Српског покрета обнове (СПО), који је на листи владајуће Српске напредне странке, за РСЕ каже да Вучићеви ставови о томе шта је стварност Косова наилазе на отпор националне елите у Србији, опозиције и Цркве.
„Вучић говори, подсећа, са опрезом, с обзиром да зна какво је већинско расположење у народу, да је Косово изгубљено, да је био рат, да смо потписали капитулацију, да нема државе Србије на Косову, никаквих њених институција власти, да је проглашена независност и да је Међународни суд правде пресудио да та декларација независности није противна ни Повељи Уједињених нација, ни међународном праву, ни Резолуцији 1244. Он говори и да је Срба данас на Косову једва нешто изнад пет процената, да се осипају, да одлазе, упозорава да нам се празни и Србија, да људи у колонама одлазе у западне земље. И све је то тачно. Каже и да је против замрзнутог конфликта“, подсећа Драшковић и каже да се плаши одлуке да се иде пред народ, односно, на референдум о Косову.
„Мислим да се то мора избећи зато што народ уопште не зна – не да не признаје, него не зна – ове чињенице. Дакле, људи мисле да је Косово саставни део Србије“, каже Драшковић.
Након скорашњих посета Вашингтону, Берлину и другим међународним адресама Вучић од јавности не крије да је за Запад питање статуса Косова решено.
И даље, међутим, инсистира на компромису Приштине и Београда, а да и не наговештава шта подразумева под тим. Да од поделе Косова или размене територија нема ништа – западна међународна заједница све време понавља. Шта је то, онда, Вучићев компромис, односно, шта су то „легитимни интереси Србије на Косову“, које у последње време помиње – он не открива.
Који је то максимум до којег је спреман да „попушта“ по питању Косова? Да ли би прихватио да Београд престане да спречава Косово да постане чланица УН и других међународних организација, за Заједницу српских општина која не би била пука институционална декорација без икаквог значаја?
Драшковић подсећа да су створене нове српске општине; загарантовано учешће косовских срба у влади и парламенту; службена употреба језика и ћирилице; економске и друге везе са Србијом; да је загарантована имовина Српске православне цркве на Косову, као и религијско и културно наслеђе; немогућност уједињења Косова и Албаније. Слободан Милошевић је, истиче, изгубио Косово, али је велика сатисфакција дата српској мањини документом Мартија Ахтисарија из 2007. године. То су политичке елите Србије од народа криле зато што су одбациле Ахтисаријев план.
Пре само четири месеца Александар Вучић је на телевизији „Хепи“ крајње неувијено поручио нацији да ће Србија или решавати проблем Косова или је осуђена на пропаст. Том приликом је истакао и да без правно обавезујућег споразума који подразумева јасно решено питање граница Србија неће моћи у Европску унију.
Слободна Европа
Srbija je osudjena jer ima mnogo veleizdajnika!
SrBski Narod je vekovima branio Evropu,
a sada je vreme da se brani od nje i od veleizdajnika!
Sve te izdajnike treba pognojiti koliko danas! Srbijo bioloski sat vec otkucava kraj! Casni ljudi vojske i policije treba da primene “Noc dugih nozeva”,kao u Rumuniji ’89. Nikakva sudjenja ili slicno,samo na licu mesta pobiti govna izdajnicka i razbastiniti im familije i prijatelje! Druge opcije nema!