БЕОГРАД – Министар привреде Жељко Сертић оштро је критиковао председнике општина који се данас нису појавили на, како је рекао, изузетно важном скупу о привлачењу инвестиција у Србију, констатујући да је од њих 170 у Центру Сава присутно тек десетак.
Указујући на важност теме, Сертић прозвао присутне председнике општина да подигну руке, а потом проучио да управо због те незаинтересованости ствари у земљи фунционишу на начин на који функционишу.
“Немојте да се неко осећа прозвано, ово нема везе са вама који сте присутни, али од око 170 општина у Србији, овде је присутно десетак председника. Управо то је један од разлога зашто ствари у земљи функционишу овако. Ово је најсликовитији пример како ствари функционишу”, рекао је Сертић.
Министар верује да локалне управе не разумеју да се на том питању недовољно ради, да, како је рекао, нема довољно сарадње.
„Ми можемо да причамо да смо најбољи, најдивнији и најлепши, али режултати не говоре тако”, истакао је Сертић и позвао присутне да се погледају у огледало јер ћемо, како је рекао, тек тада моћи себи да кажем шта треба да радимо.
Према његовим речима, с друге стране Влада Србије има јасну агенду шта треба да се уради да се економски аспект промени, а план је базиран на анализама онога с чим се земља суочава 30 година.
“Из планске привреде смо почели да излазимо 80-их година, темељи су тад почели да се трсу, а у 90-им смо имали друге проблеме, уследио је грађански рат, па НАТО бомбардовање. Тек од 2000. полако крећу реформе и промене, али ми до данас нисмо економско систем уподобили са оним што се дешава у Европи и свету”, навео је Сертић и истакао да, хтели то или не, морамо да се прилагодино, иначе, не можемо да будемо део система.
“Европа и свет не треба да нас кажњавају мерама и санкцијама. Једноставно, ако се не прилагодимо, они неће радити са нама. При том, ми се на тржишту не такмичимо само са компанијама из ЕУ и САД, већ и са онима из Русије и бившег ШСР-а које су направиле огроман корак. А нико вас не пита како”, рекао је Сертић.
Руске компаније, навео је пример, имају резултате, оне су на светском нивоу, а на сличан начин као Русија, отварају се земље Јужне Америке, Африка се отвара, и сви усвајају међународне принципе послвања.
“Зато никад економски циљеви нису били јаснији него данас. Морате да имате циљеве и предузетнике који стварају производ који је мерљив са онима на тржишту. Не може свака држава за себе царинама да креира унутрашњи економски живот, то време је прошло”, поручио је.
Сертић је рекао да борба за економски развој мора да буде најважнија борба у Србији, те да важан корак у том смеру је и то што ће у уторак бити представљена званично Година предузетништва, односно владине мере за подстицај предузетништва у Србији.
Он је навео три стуба за развој предузетништва – поправљање пословног амбијента кроз законодавни оквих оквир, затим централни стуб – дирктна финансијска и нефинансијска подршка привреди и најзад промоција предузетништва, као начина живота.
Танјуг