ПУНА четири дана запослени у ЈП “Пошта Србије”, незадовољни својим материјалним положајем, штрајкују испред Главног поштанског центра у Земуну. Неколико стотина радника окупља се сваке вечери у Угриновачкој улици, а међу њима је највише поштара, шалтерских радника и возача. Поштански саобраћај, како тврде и запослени и руководство овог јавног предузећа, ипак се одвија несметано. Једина кашњења су код испорука пакетских пошиљака.
Један од њихових најважнијих захтева је повећење зараде за износ реалног пада у последње три године, као и исплата зараде из добити. Запослени су незадовољни и својим радно-правним статусом и траже да се забрани запошљавање на систематизована радна места с решењима о привремено-повременим пословима.
– Осим у Земуну, наши радници окупљају се сваке вечери и у Новом Саду – каже Зоран Павловић, председник Самосталног синдиката поштанских радника Србије. – Шалтери засада нормално раде, али је поштански саобраћај успорен, односно пошиљке касне од два до три дана.
Прочитајте још – У буџет стиже 15,5 милијарди
Синдикат се недавно обратио и Александру Вучићу, да се као председник Србије ангажује у реализацији, како су истакли, оправданих и реалних захтева Синдиката. У допису председнику наводи се да је ЈП “Пошта Србије” по оствареној добити и осталим економским показатељима једно од најуспешнијих предузећа у Србији, али не и по зарадама, које су, поред умањења од 10 одсто, додатно обезвређене растом трошкова живота.
ШТА КАЖЕ РУКОВОДСТВО
– Радници ЈП “Пошта Србије” не штрајкују, с обзиром на то да штрајк није пријављен послодавцу, како то предвиђа Закон о штрајку – речено је, за “Новости”, у овом јавном предузећу. – С представницима синдиката одржани су састанци и њихови захтеви и питања су делегирани институцијама које о томе одлучују. У “Пошти Србије” тврде да су све услуге доступне корисницима. – Евентуално долази до мањих кашњења приликом испоруке пакетских пошиљака – истичу у “Пошти”.
Синдикат подсећа и на то да је нето добит “Поште” за прошлу годину износила 3,47 милијарди динара и да је она остварена захваљујући свим запосленима. Радници на привремено-повременим пословима, њих 267, раде и по неколико година на систематизованим радним местима за знатно мању зараду и без права која имају њихове колеге у радном односу.
– Због недовољног броја непосредних извршилаца у технолошком делу запослени не могу да остваре годишњи одмор, па се то основно право претвара у слободне дане, које ниједан правни акт не препознаје – кажу у Синдикату. – Према сазнањима Синдиката, покренуте су процедуре за избор директора предузећа на основу завршеног конкурса. Неопходно је, за добробит “Поште” и њених запослених, што пре изаћи из овог недефинисаног статуса директора предузећа.
“Пошта Србије” лане је имала пословне приходе веће од 25 милијарди динара. Већина тог новца, око 21 милијарде, потиче од продаје услуга и производа. Знатан део пословних прихода, 13 одсто, стиже од “Телекома Србија”, коме “Пошта” изнајмљује пословни простор. Реч је о три милијарде динара, односно око 25 милиона евра, односно 3,15 милијарди динара, колико се годишње слије у касу “Поште” само по том основу. Другим речима, да нема кирије из “Телекома”, “Пошта” би са свим својим приходима имала профит од 320 милиона динара на годишњем нивоу. То значи да 14.944 радника “Поште” од свих делатности (платног промета, кабловског и интернет провајдинга, поштанског саобраћаја…) реално заради за годину око два и по милиона евра.
Последњи уговор о закупу пословног простора између ове две компаније у државном власништву потписан је 2015. године. Њиме је дефинисана динамика снижавања овог износа у наредних десет година. Разлог је тај што “Телеком” више не запошљава толико људи као некада, а и годинама се смањивао простор потребан за смештај његове технике.
– Како је за само једног закупца, “Телеком Србију”, везан највећи део изнајмљеног просторам као и прихода који се остварују по основу закупа, започете активности на реструктурирању и приватизацији “Телекома” могу да воде смањивању површине и измени структуре закупљеног простора у непосредној будућности, тако да се процењује да ће у 2017. бити присутан увећан ризик за остваривање прихода од закупа, а тиме и осталих пословних прихода у целини. А тај ризик процењујемо на два и по одсто – стоји у напоменама уз званичан финансијски извештај “Поште Србије” за 2016. годину.
Новости.рс