Србија

Тимочка Крајина: Уместо кукуруза 150 плантажа тартуфа

НЕГОТИН – Уместо традиционалних ратарских култура, многи пољопривредници у Неготинској и Тимочкој Крајини овог пролећа одлучили су се за гајење тартуфа на лески. Најскупља гљива на свету, чија цена по килограму достиже и хиљаду евра, многи кажу да је и моћан афродизијак, нашле су у лешнику идеалног партнера, а у источној Србији, по мишљењу стручњака лондонског инвестиционог фонда „Грин лабораторис“, идеалне услове.

– Реч је о пилот-пројекту који се спроводи од прошле године. У јесењој кампањи на територији Србије подигнуто је 150 плантажа на укупној површини од 33 хектара. Овог пролећа, само на територији седам општина Борског и Зајечарског округа подићи ћемо око 15 плантажа површине од 10, 20 и 30 ари. Судећи по интересовању, већ на јесен тај број ће бити знатно већи – каже регионални координатор Миодраг Јаношевић, дипломирани инжењер пољопривреде.

Енглеска компанија са произвођачем дели добит тако што фармерима даје 70 одсто прихода, а задржава 30 одсто. Наводно, гајење ових засада није компликовано, а после три године у којима нема рода, може да донесе месечну добит и до 2.000 евра. Са тим су сагласни и фармери, јер су и лешници и тартуфи дефицитарна роба на тржишту. Економиста Горан Милојковић (40) из Слатине код Бора, сматра да су овакве плантаже практично пензија за потомство, јер чак неколико деценија обезбеђују сигуран пласман.

– Тражећи нове начине производње, прочитао сам текст на интернету о гајењу тартуфа на лески. Леска је једна од најотпорнијих и најзахвалнијих култура за узгајање, а тартуф, што му и цена каже, најтраженији. Пошто је обезбеђен пласман и лешника и тартуфа, одлучио сам се да ризикујем. Економски период експлоатације плантаже је 50 година, па ми је ово, практично, инвестиција за унуке – каже Горан, који је поштујући све предвиђене агротехничке методе, засадио на 30 ари лешника, чији је корен, под строгим лабораторијским условима, практично већ у симбиози са тартуфом.

– Саднице које добијају фармери бирају се на основу параметара о његовој парцели, а дужан је да се домаћински односи према плантажи – каже Миодраг Јаношевић, представник енглеског инвестиционог фонда који са сваким произвођачем склапа уговор на 20 година и на толики период им обезбеђује пласман тартуфа и лешника, по ценама на светском тржишту на дан откупа.

Први род скупоцене гљиве очекује се после треће године, а бербу обављају стручњаци Фонда. Приноси су у почетку малтене симболични, а временом се увећавају. У периоду од четврте до десете године просечан принос лешника по садници је три килограма, а тартуфа 150 грама. Од десете до 30. године, када је период максималних приноса, садница просечно даје пет килограма лешника и 250 грама тартуфа.

ПЛАЋАЈУ ЕЛАБОРАТ
ДА би уопште и подигао плантажу, фармер мора да достави потребну документацију, на основу које ће му компанија обезбедити израду елабората са упутствима за припрему земљишта, садњу и бригу о садницама, који произвођач плаћа 300 евра у динарској противвредности.

БЕЛИ ТАРТУФ 1.000 ЕВРА КИЛОГРАМ

КИЛОГРАМ црног тартуфа, чија је колевка Француска, а плантажно се гаји у Италији и Шпанији, на светском тржишту кошта 550 евра. Најквалитетнији, бели тартуф, који може да нарасте и до величине мање лубенице је 1.000 евра по килограму. У Кини је 2007. италијански 1,5 килограма тежак бели тартуф продат на аукцији за 330.000 долара.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!