Македонија

„Тиранска платформа“ под покровитељством Вучићевог великог пријатеља Раме – план за разбијање Македоније

„Тиранска платформа“, чијим прихватањем македонски Албанци условљавају подршку лидеру опозиције Зорану Заеву је договорена још у јануару.

Три албанске парламентарне странке у Македонији усвојиле су почетком године заједничку платформу за преговоре о формирању македонске владе, под покровитељством албанског премијера Едија Раме, саопштила је тада Демократска унија за интеграцију.

У заједничком саопштењу ДУИ, покрета Беса и коалиције Алијанса за Албанце, тражи се, између осталог, увођење албанског као службеног језика, решавање спора око имена Македонија, отварање дебате о застави, химну и грбу Македоније, као и равномерна заступљеност Албанаца у државним структурама.

Позива се и на усвајање резолуције о Собрању којом се, како се тврди, осуђује „геноцид над албанским народом у Македонији“ у периоду 1912. до 1956. године, пренела је македонска телевизија Телма.

Платформа подразумева седам главних тачака, међу којима се истиче да Албанце треба сматрати конститутивним народом Македоније.

Захтева се и употреба албанског језика на свим државним нивоима, као и да у Уставу треба да стоји да су званични језици Македоније „македонски са својим ћириличним писмом и албански са својим алфабетом“.

Озбиљан ударац за јединство Македоније

Албанци захтевају и дебату о застави, химни и националним симболима, „тако да они одражавају мултиетничност друштва и ентичку једнакост“.

Тражи се и усвајање резолуције у парламенту којом ће се осудити геноцид над Албанцима у Македонији, спроведен од 1912. до 1956. године, али се у том делу не помиње да треба окривити Србију за то, као што су пренели медији, а Заев потом демантовао.

Такође, Албанци траже и стварање „интегрисаног граничног управљања“ на границама са Косовом и Албанијом, што се може протумачити као покушај стварања „велике Албаније“.

Експерти су захтев за двојезичност окарактерисали као „небулозан и антиуставан предлог“, као и да је та платформа „озбиљан ударац на јединство Македоније, уништавање концепта цивилног друштва и рестаурацију националних позиција што доводи до бујања национализма“.

Питање „двојезичности“ је окарактерисано и као први корак ка федерализацији и распарчавању државе, као и да Македонија никада не би могла да буде двонационална држава, пошто у њој живе и грађани других националности.

Вестионлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!