МИНИСТАРСТВО правде наставиће да ради на изградњи казнено-поправних капацитета, смањењу поврата затвореника, припреми завода за увођење доживотног затвора и повећању капацитета за коришћење електронских наногвица.
Како је рекла министарка правде Нела Кубуровић на скупу поводом завршетка пројекта “Унапређење капацитета затворског система у Србији”, у току године биће унапређен систем електронског надзора за извршење казне кућног затвора са електронским надзором, као и за извршење мере кућног притвора са електронским надзором, модернизацијом опреме. Повећаће се и број повереника за извршење алтернативних санкција.
Прочитајте још – Затвор граде у фабрици?
Навела је и да ће се, изградњом новог затвора у Крагујевцу, за смештај 400 особа, Србија приближити потпуном растерећењу затворских капацитета. Стопа пренасељености завода већ је пала са 156 затвореника на 100 слободних места у 2011. години на 108 осуђеника на 100 слободних места у 2016.
Током твининг-пројекта, за који је ЕУ издвојила 950.000, а Србија 50.000 евра, експерти из Аустрије и Немачке у протеклих 20 месеци организовали су радионице и обуку за запослене у затворима. Министар правде Аустрије Јозеф Мозер рекао је да су осуђеници током спровођења пројекта стекли занимања која нису имали, што је кључно за смањење поврата.
РАЗМЕНА
Договорено је и формирање радне групе која ће разматрати могућност да држављани Србије осуђени у Аустрији, као и држављани Аустрије осуђени у Србији, служе затворске казне у својим домовинама.
Ne trebaju nama zatvori, gde će osuđenici da “vataju zjale” na račun naroda. Nama trebaju rudnici i kamenolomi u kojima će ti zatvorenici odrađivati smeštaj i ono što su učinili. Zatvor je sada postao hotel E kategorije, i to besplatan.