Европа

ТОНЕ СВЕ ДУБЉЕ: Колапс економије Европске Уније је у току

Како можете излечити суперсилу која има експлодирајуће нивое дуга, која поседује популацију која је у стању рапидног старења, која конзумира више богатства него што га производи, и која има гомилу “зомби” банака које могу сваког часа да доживе колапс ? Ви ћете вероватно помислити да ја овде говорим о Сједињеним Америчким Државама, али у ствари ја овде говорим о ЕВРОПИ.
Видећете, а истина је та, да Европска унија има већу популацију него што имају Сједињене Америчке Државе, да има већу економију него што имају САД, а такође има и знатно већи банкарски систем него што поседују САД.

У протеклом периоду ја сам, махом, писао о ужасним економским проблемима у које гледају Сједињене Америчке Државе, али овог момента економски услови у Европи су још ужаснији. Шта више, постоје многи (укључујући и Wасхингтон Пост) који извикују да оно што се сада дешава у Европи није ништа друго него распрострањена „економска депресија“. На жалост, ово што се се сада дешава је највероватније тек почетак. У наступајућим месецима у Европи ће ствари, највероватније, још више да се погоршају.

Као прво, да погледамо слику незапослености. Уколико би у САД користили поштене податке, онда би службена незапосленост највероватније била негде близу 10 %. Али, у многим државама Европе, службене цифре незапослености су већ прешле 10 %, и то:

– Француска: 10,2 %
– Пољска: 11,5 %
– Италија: 12,6 %
– Португал: 13,1 %
– Шпанија: 23,6 %
– Грчка: 26,4 %

Службена цифра незапослености за Еврозону као целину моментално износи 11,5 %. Мањак добрих радних места за последицу има да се уздуж Европе средња класа још више растањује док људи, више него икада пре, постају зависни од државне помоћи.
Евопске државе су добро познате по својим великодушним социјалним програмима. Међутим, сво то трошење је проузроковало да њихов дуг у односу на бруто национални доходак (БНД) апсолутно експлодира. Примери:

– Шпанија: 92,1 % дуга према БНД
– Француска: 92,2 %
– Белгија: 101,5 %
– Португал: 129,0 %
– Италија: 132,6 %
– Грчка: 174,9 %

У исто време вредност евра је током последњих шест месеци почела да постепено опада. Ова чињеница знатно умањује куповну моћ европских породица.

Многи верују да ће на крају евро пасти знатно ниже него како сада стоји. Државе као што су Грчка и Шпанија већ сада искусују дефлацију, док стопе инфлације за Немачку и Француску су, за обе, моментално испод једног посто.

Уколико Централна банка ЕУ почне да у систем инекцијама убацује додатне гомиле свеже штампаних евра како би се изборила са текућим проблемом, то ће смањити ниво инфлације али ће такође још више ослабити вредност евра. Дугорочно гледајући, не би било изненађујуће уколико бисмо видели паритет америчког долара са евром. Уколико се то деси, онда се сетите где сте то чули. У прилогу се даје графикон који показује однос долара према евру, односно пад вредности долара:

Европљани су на смрт преплашени са дефлационом економском депресијом, али дугогорочни економски трендови их тачно ту и доводе. Следеће је из чланка “Форбес”: “Тржиште је усаглашено у ставу да се Еврозона котрља ка оном моменту када ће проклетство економске дефлације заиста постати унакажујућа реалност. Подаци из Еврозоне инвеститоре стално подсећају да економија овог региона једва храмље, док истовремено фирме режу продајне цене у узалудном покушају да повећају продају, и то док их у лице гледају ослабљене економије и испаравање нових наручбина. Овакве реакције корпорација неизбежно наносе штету стабилности самих фирми тако што се ниво профита још више умањује. Овакви „боксерски“ ефекти ће огранићити финансијске ресурсе намењене за запошљавање нове радне снаге као и за инвестиционе подухвате, што ће као последицу имати умањење шанси за економски опоравак и стављање региона у нову, још већу финансијску провалију”.

У очајном покушају да у Европи избегне економску дефлацију, Централна банка ЕУ ће током неког наредног периода неизбежно морати да предузме кораке. То се можда неће одмах десити, али када се буде десило, то ће бити још један волеј у наступајућем глобалном рату валута. Када говоримо о валутама, обелодањено је да Русија заиста разматра законодавне мере с којима би се забранила циркулација америчког долара у тој земљи. Следеће је из чланка који је објављен у Инфоwарс: “Русија ће можда забранити циркулацију америчког долара. У Државној Скупштини Русије је већ поднет нацрт релевантног закона по основу које би се и забранила и прекинула циркулација америчког долара у Русији. Уколико се нацрт закона изгласа, грађани Русије ће морати у року од једне године да у руским банкама затворе своје девизне доларске рачуне и да у готовини замене своје доларе за руске рубље или валуте других држава. Супротно томе, њихови рачуни ће бити замрзнути и сва доларска готовина ће пасти под удар полиције, царине, пореских органа, гранићних и имиграционих органа, а онда ће бити и конфискована”.

Ово никако нису добре вести за амерички долар. У наредним месецима и годинама можете да очекујете дивље промене у тржиштима страних валута. Наилазе бурна времена за долар, евро и јен. Гледајући опет у Европу, надајмо се да ће се ствари тамо стабилизовати – барем привремено. Међутим, то се можда неће десити. Шта више, ствари сваког момента могу да се преокрену ка нагоре. Већина људи ово несхваћа, али европске банке су на климавијим ногама него америчке, а то доста говори.
На пример, највећа банка у најјачој економији Европе је Деутсцхе Банк. Овог момента, Деутсцхе Банк има цирка 75 БИЛИОНА долара који су изложени дериватима (односи се на обавезе Банке, све од исплата камата и дужничких потраживања, до гаранција за вредносне папире, некретнине, итд.). Наведена новчана цифра је неких 20 пута већа од бруто националног дохотка Савезне Републике Немачке, и представља већу изложеност обавезама него што има било која банка у САД.

Шта више, Деутсцхе Банк је далеко од тога да буде „усамљена“ по овом питању. Уздуж Европе постоје “зомби” банке које су у суштини неизбављиве. Многе од њих се одржавају од стране својих влада. Те владе знају да уколико би те банке пропале, да би то онда економске проблеме још више погоршало.

Већина економских активности се, исто као и у Сједињеним Америчким Државама, покрећу помоћу дуга. Према томе, те банке су неопходне како би се омогућиле хипотеке, позајмице и кредитне картице за употребу како од обићних грађана, тако и од бизниса. На жалост, негативни нивои дугова као и пад успеха бизниса настављају да се међусобно препуцавају широм Европе. Читав систем почиње да се распада и нико није сигуран шта ће се следеће десити. Према томе, држите око на Европу. Нарочито држите око на Италију. Имам осећај да ће ускоро велике економске вести поћети да долазе из Италије, а оне неће бити добре. Током 2014. године ми смо искусивали „мир пред буру“. Међутим, година 2015. се налази иза ћошка, и она обећава да ће бити изузетно „интересантна“.

За Видовдан превео Бранко Филиповић
Извор: присонпланет.цом

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. А за ову незапошљеност, да га набијем на курац ко није образложио, то је незапошљеност у струци,тако га рачунају. Код нас је она 90 %. Свако ради посао где има, а не у струци.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!