Шеф Канцеларије Светске банке у Београду Тони Верхеијен изјавио је данас да Електропривреда Србије има потенцијал да буде “регионални играч”, а да би се то догодило, потребно је да нови генерални директор крене у решавање структурних проблема у ЕПС-у.
Верхеијен је нагласио да је Светској банци битно да процес избора новог директора буде транспарентан, и да се директор бира на основу квалификација и заслуга.
– То ће нама бити сигнал да све иде у доборм правцу – рекао је Верхеијен након представљања истраживања Светске банке о ставовима градјана Србије о предузетништву у Привредној комори Србије.
Он је навео да ЕПС има важну улогу у привреди Србије, али не може да буде регионални играч уколико структура и менаџмент остану какви су били до сада.
– Очекујем да нови генерални директор крене у решавање тих проблема – оценио је он.
Верхеијен у изјави новинарима није желео да коментарише актуелну промену директора у ЕПС-у.
– Влада Србије има право да промени руководство и ми ту одлуку нећемо кометарисати – рекао је он.
Верхеијнен је рекао да Светска банка, упркос изборима, и даље ради са Владом Србије, а предизборни период ће бити искоришћен како би се поставила основа за реформе које ће уследити након гласања.
На питање новинара да ли има утисак да су реформе због избора успорене, Верхеијен одговара да је његово искуство у последње две недеље такво да се наставља са радом, као што и влада наставља да ради.
– Након избора вратићемо се на то да решавамо она питања и одлуке које у овом тренутку не могу да се донесу. Дефинитивно ћемо овај период искористити да се постави основа за оно што ће доћи након избора, и за структурне реформе и за поправљање пословног окружења – објаснио је Верхеијен након представљања извештаја Светске банке о ставовима грађана Србије о предузетништву у ПКС.
Упитан шта ће бити с фирмама у реструктурирању након 31. маја, када престаје заштита државе од поверилаца, Верхеијн је казао да је од представника Владе Србије чуо да ће испоштовати рокове и да ће “штит од поверилаца ће бити подигнут 31. маја”.
– Не знамо шта ће се десити с предузећима након тог рока. Влада је ангажовала познату консултантску кућу (прим. нов. Мекинси) која ће дати савете и покушати да сагледа шта да би могло да се уради са предузећима као што су Бор, Ресавица, Петрохемија – навео је Верхеијен.
У тренутку када те студије буду готове, додао је он, видеће се и на који начин предложене мере могу да се примене, али свакако нема сумње, закључио је, да ће бити поштован – 31. мај када престаје заштита државе за та предузећа.
Блиц