Србији би у следеће три године могло недостајати 5,5 милијарди евра за уравнотежење укупног платног биланса, па би се могле истопити девизне резерве, оценио је данас часопис Макроекономске анализе и трендови (МАТ).
На представљању новог броја тог билтена економиста Стојан Стаменковић је навео да се то може десити под претпоставком да нето прилив страних директних инвестиција у те три године достигне укупно 5,2 до 5,3 милијарде евра и да се, у складу са привредном активности, кроз трговинске кредите, концесије и слично оствари прилив од још укупно две до 2,5 милијарде евра.
“Након смањења девизних резерви којима рукује Народна банка Србије у овој години за око две милијарде евра, то би значило њихово даље смањивање – до свођења у 2015. години на вредност тромесечног увоза робе и услуга 2015, што је врло ризична варијанта”, рекао је координатор истраживацких пројеката МАТ-а.
Стаменковић је навео да би тај пад девизних резерви био мањи у мери у којој би прилив од инвестиција био већи и истакао да је зато неопходно брзо учинити потезе за убрзање структурних промена, очувања екстерне ликвидности и солвентности и дугорочну фискалну консолидације.
“Целовите реформе се, дакле, не смеју одлагати. Потербно је поједностављење свих услова за нове инвеститоре, подршка (и материјална) државе за што бржу изградњу инфраструктуре и, на другој страни, еманципација дела издатака за пензије од буџета”, рекао је он.
Алтернативно решење за смањење минуса укупног платног биланса, додао је Стаменковић, било би да се жртвују инвестиције и лична потрошња, уз висок пораст девизног курса и инфлације.
Урадник МАТ-а Владимир Вучковић је навео да ће на основи прогнозе тог часописа, који издаје Економски институт, индустријска производња у 2012. забележити пад од 3,4 одсто. Према његовим речима, укупна индиустрија у стагнацији, али је ваља ноцекивати у следећиој години раст призводнеје у аутоиндистрији, производњи нафте и добре резултате фарамцеутске и индистрије гуме и пластике.
Вучковић је рекао да ће, према прогнозама МАТ-а, потрошачке цене у овој години порати за око 14 одсто, да ће промет робе у трговини на мало у текућим ценама имати раст од око три одсто, да ће промет у сталним ценама бити мани за пет одсто, те да ће извоз робе у еврима имати раст од 4,5 одсто, а увоз робе пет одсто.
Часопис Макроекономске анализе и трендови издаје Економски институт из Београда уз подршку Привредне коморе Србије.
Вестионлине