Србија

Топлотни шок у Београду: Људи од врућине падали у несвест

Нагли скок температуре засметао је данас свима, а посебно хроничним болесницима, тако да су била честа колабирања и несвестице на улицама.

Хитна помоћ имала је повећан број позива, само до 14 сати било је 86 интервенција од чега је 35 на јавним местима, рекла је Тањугу портпаролка Хитне помоћи Нада Мацура.
“Није било сунчаница и топлотног удара, али је било колапса на улицама”, нагласила је Мацура и додала да је нагли скок температуре највише сметао хроничним болесницима, али и здравим људима.

И у Центру за хипертензију Клиничког центра Србије кажу да је јуче и данас повећан број пацијената и да високе температуре тешко подносе пацијенти са повишеним крвним притиском, али и здраве особе.

“Повишена спољна температура доводи до ширења крвних судова и појачаног знојења, што условљава пад крвног притиска, тако да терапија код пацијената који имају повећан крвни притисак мора да се коригује”, објашњава начелница Центра за хипертензију проф. Весна Стојанов.

Она каже да пацијенти са хипертензијом услед наглог скока температуре обично осећају малаксалост, слабост, поспаност и често се лекарима жале да немају концентрацију као раније, па чак може да дође и до колабирања.

Високе температуре, како објашњава, не пријају ни здравима јер код сваког долази до пада вредности крвног притиска па су такве особе много поспаније, тромије.

Проф. Стојанов каже да је током врелих дана најважније да пацијенти, али и здраве особе, уносе довољну количину течности како не би дошло до колапса и несвестице.

“Наше су заблуде да воду пијемо онда када смо жедни, јер када смо жедни већ је организам у неком степену дехидрације. Зато морамо да уносимо литар и по до два литра воде током врелих летњих дана. Са собом увек треба носити флашицу воде”, каже Стојанов.

Она је додала да на улицу не треба излазити 11 до 16 сати, али и да се води рачуна о климатизацији просторија, јер ако су температурне разлике велике може доћи до колабирања и губитка свести.

“Цесто се температуура у просторијама спусти на 22 степена док је напољу 35 степени. Улазак са топлог у тако расхлађену просторију је шок за организам”, каже начелница Центра за хипертензију.

Она додаје да разлика спољне и собне температуре може да буде пет до седам сзтепени Целзијуса и да је све преко тога атак на организам.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!