Европа

Трамп главобоља за Урсулу фон дер Лајен

Лајен већ је очигледан – то је трговински окршај са америчким лидером Доналдом Трампом, преносе европски медији.

Нова председница Европске комисије још је након именовања била изричита најавивши да жели да створи „геополитичку“ Kомисију која ће одговорити на све претње из Kине и САД а ту своју способност „глобалног стрелца“ вероватно ће морати да докаже у наредном периоду, преноси портал политицо.еу.

Поверљива пресуда Светске трговинске организације која је донета у петак омогућава Трампу да покрене трговински рат увођењем тарифа на милијарде евра вредне европске извозе већ од 30. септембра. Пошто су америчке тарифе одговор на европске субвенције Ербасу, Брисел, пише даље портал, нема тренутних разлога да узврати ударац.

Да ствар буде још гора, политичар који је сам себи наметнуо потенцијални надимак „тарифни човек“ запретио је да ће већ од средине новембра увести огромне царине на европске аутомобиле. Званичници у Бриселу пратили су са запрепашћењем како је Трамп истим ауто тарифама претио и Јапану не би ли издејствовао уступке од Токиа када је реч о пољопривредним производима. ЕУ се плаши да ће америчко-јапански договор, који ће, како се претпоставља, бити потписан на Генералној скупштини УН наредне недеље, ојачати уверење председника да ће истом тактиком извући сличне уступке од Европљана.

„Глобална трговинска клима није добра. Више немамо природних савезника“, каже Бернд Ланге, председник трговинског комитета Европског парламента. Извесност заоштравања трговинских односа била је основа да Вон дер Лајен предложи Ирца Фила Хогана за новог комесара за трговину, кога бије глас да је свадљивији у односу на своју претходницу Швеђанку Сесилију Малстром. Овај Ирски политичар, високог стаса, прошле недеље је казао да ће, уколико буде потврђена његова кандидатура, учинити све што може да „наведе Трампа да увиди грешке у својој трговинској политици“.

Амерички списак тарифа објављен у априлу проширен је у јулу и покрива 22.7 милијарди долара вредне европске производе – од вискија и холандског сира Гауда до лускузних производа као што су торбе – које САД могу опорезивати по различитим стопама а чија би штета могла бити, процењује се, око осам милијарди евра. Вашингтон би тарифе могао да уведе чим одлука СТО буде објављена јавно што се очекује за две недеље.

Малмстром је новинарима пре два дана казала да је Брисел повукао све кочнице не би ли се избегла ескалација ситуације, али да Американци чини се нису вољни да се преговара о другом решењу. „Изнели смо конкретне предлоге али нисмо добили одговоре. Нула“, казала је она пред трговинским комитетом.

Гордон Сондланд, амерички амбасадор у ЕУ, изјавио је да Вашингтон тражи прекид субвенција за Ербас и надокнаду штете. Међутим, уколико преговори између САД и ЕУ не буду променили понашање, тада ће Сједињене Државе суспендовати концесије и применити тарифе“.

Тицијана Бегин, чланица Европског парламента из италијанског Покрета пет звездица казала је да су претеће тарифе позив на буђење за долазећи нови састав Kомисије да развије снажније одбрамбене механизме у трговинском сектору. „Политика мишића и осветничких мера наноси штету свима и никоме не одговара“, казала је она. Kако је додала, „ЕУ су што пре потребни ефикаснији трговински одбрамбени инструменти како би била у могућности да уводи санкције трећој страни уколико неоправдане тарифе буду примењене на европске производе. Позивајући се на разне италијанске производе који су на мети САД, као што је паста, сир пармезан, пржена кафа и маслина, Бегин је казала да одлука СТО „забрињава и јасно наноси штету ‘Маде ин Италy’“.

Поред дуге листе европских прехрамбених производа који су на нишану Трампа, списак америчких тарифа покрива и делове за авионе. То је подстакло упозорења од извршног директора Ербаса Гијома Форија, који је у изјави за политицо.еу, казао да би увођење таквих тарифа имало негативни утицај те да би се негативно одразило на америчке послове због производње Ербаса у САД. У сваком случају, ЕУ очекује да ће имати прилику да наметне противцаринске мере Сједињеним Државама за пола године.

То је зато што Брисел има свој спор у СТО који се води против америчког произвођача авиона Боинг, за кога је утврђено да је такође имао користи од незаконитих субвенција. До пролећа 2020. очекује се да СТО донесе пресуду која ће омогућити ЕУ-у да тражи одштету и од Сједињених Држава, а Брисел је већ сачинио листу циљева која покрива америчке производе вредне и до 20 милијарди долара.

Данас.рс

фото: ЕПА

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!