Америке

Трамп почео да намиче омчу сатанистичком систему “Уједињених нација”

Седињене Америчке Државе јуче су узбуркале светску јавност објавом да се повлаче из Унеска, организације Уједињених нација за културу, науку и образовање.

САД су као разлоге за напуштање Унеска навеле неколико разлога, од “антиизраелског става те организације”, што је повезано са пријемом Палестине у организацију 2011. године, до дугова за чланство и “неопходности реформе Унеска”.

На питање шта се чекало до сада, најбољи одговор је – нови председник, с обзиром да је Доналд Трамп обновио јаке везе са традиционалним савезником Израелом, за разлику од Барака Обаме који није радио на томе.

Ако је веровати познаваоцима политичких прилика у САД, попут колумниста “Њујорк тајмса” и “Политика”, Трамп не планира да се заустави само на овоме, а крајњи циљ ексцентричног бизнисмена у председничкој фотељи је маргинализација Уједињених нација.

Реакције аналитичара

Саговорници “Блица”, политички аналитичар др Душан Јањић и асистент на Факултету Политичких наука Милан Крстић, изнели су своје виђење Трамповог потеза.

– Мислим да су УН добрим делом изгубиле своју функцију. Јер погледајте, свет је другачије место данас. Имамо разне регионалне асоцијације, од евроатлантских до БРИКСА, које су преузеле примат. Агенда на којима су направљене УН су људска права и антифашизам. То је дефинитивно сада маргинализоано. Људска права више нису ничија агенда, јер ми живимо у добу глобалног капитала, у ком су УН изгубиле сврху. Данас служе само као платформа за трговину интереса великих сила, који је спроводе кроз вета – каже Јањић за “Блиц”.

Милан Крстић сматра да је Трампова политичка филозофија далеко другачија од оне коју је водио Барак Обама, те да стога нови председник САД нема проблем са крупним потезима попут овог.

– Правац Трампове спољне политике је такав да далеко више верује билатералним односима него у споразумевање кроз мултилатералне организације попут УН. У његовом говору на Генералној скупштини могло се закључити да је он суверениста који не верује у то да УН треба да имају огромну улогу у перспективи. То ипак не значи да ће он у потпуности маргинализовати УН у смислу да ће наставити са изласцима из других организација, сем уколико за то не буде имао ваљан повод као што је био случај са проблемом Палестине у погледу Унеска. Дакле, он нема поверења у УН, али сматрам да неће радити самостално на томе да их сруши. За разлику од Обаме, који се водио начелом “леадинг фром бехинд” (предводи из позадине), као и тиме да за сваки договор пронађе што шири консензус. Трампова филозофија спољне политике заснива се на тет-а- тет приступу – каже Крстић за “Блиц”.

САД су се већ једном повукле из Унеска. Било је то 1984. године због “растуц́их разлика између америчке спољне политике и циљева Унеска”.

Пуних 19 година прошло је док тадашњи председник Џорџ Буш није решио да 2003. врати САД у ту организацију.

Амерички углед

Трамп је задао велики ударац Уједињеним нацијама, али такође и америчком угледу. Иако амерички медији махом истичу израелски фактор као главни разлог политичког земљотреса, не треба искључити и други, вероватно најважнији фактор за бизнисмена као што је Трамп – новац.

Наиме, САД издвајају невероватних 22 процента за буџет УН. Двогодишњи буџет Уједињених нација износи 5,4 милијарде долара, што даље указује да из америчке касе стижу 1,2 милијарде. Не треба заборавити да је Трамп небројено пута говорио како САД издвајају много новца за УН и њене организације. С тим се слаже и Јањић.

– УН, Унеско и остали углавном живе од издашне америчке финансијске помоћи. Трамп то види као непотребан трошак који треба драстично смањити или укинути. Међутим, не треба искључити ни трећи разлог, а то је да у данашњој парализи УН и њених институција, Америка има проблем да спроведе свој циљ, а то је да буде главни одлучилац. Трамп неће да дели моћ одлучивања са Русијом и осталим факторима, већ има своје планове, пре свега јачање евроатлантских интеграција, и нове улоге које су у том задатку добиле рецимо Велика Британија и Канада. Слажем се да ће Трамп маргинализовати УН, али не у смислу да ће их срушити, већ да ће пустити “мале играче” да се боре за циљеве који њему иду у корист, како би тиме доказали да су вредни америчког савезништва – истакао је Јањић.

Косово губи кључног савезника за Унеско?

Подсетимо, самопроглашена држава Косово саопштила је почетком октобра да су одустале од захтева за пријем у Унеско.

Министарство спољних послова у Приштини навело је да је “прагматично одлагање” захтева Косова за чланство у Интерполу и Унеску засновано на пуној и блиској сарадњи са САД и другим земљама Квинте, те да “учлањење у УН и остале организације и даље остаје приоритет Приштине”.

Јањић сматра да Косово неће изгубити подршку својих савезника са запада.

– Немојмо се опуштати. Американци сигурно неће одустати од агенде учлањења Косова у Унеско и друге организације. Штавиш, верујте да ће САД и Европа тек сад притиснути Србију да се што више тога обави, све док је Америка у овим институцијама. Ми смо стално у дефанзиви, а то не ваља. Морамо пронаћи нове механизме спречавања да Косово уђе у међународне организације. У супротнм, губимо – наводи Јањић.

блиц.рс, Вестионлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!