ВОДЕЋИ кандидат за будућег америчког амбасадора при ЕУ Тед Малок поново је, пре него што је именован, узбуркао духове у ЕУ изјавом да ће САД покушати да граде везе пре са појединачним европским земљама, него са Европском унијом као целином. Тед Малок је поновио за агенцију АП да су САД “критичне и сумњичаве” према пројекту ЕУ:
– Ми бисмо више волели, свакако у Трамповој администрацији, да радимо билатерално са земљама – рекао је Малок који опужује ЕУ да је “отворено антиамеричка” и наводи да постоје многа питања по којима се “америчка спољна политика разликује” од политике европског блока.
Трамп још није именовао изасланика за ЕУ, али бивши амерички дипломата Малок, који предаје у Хенли бизнис школи у Британији, тврди да обавља припреме за то место. Посланици Европског парламента су, у међувремену, предострожно, и неуобичајено, написали писмо у коме су назвали Малокове ставове “скандалозно злонамерним”.
Док се односи са прекоокеанским савезницима заоштравају, нови шеф Беле куће, “спушта лопту” са главним економским конкурентом, Кином, са којом је претходно довео односе до усијања због напада на њену трговинску политку, довођења у питање политике “једне Кине”, као и оспоравања акција Пекинга у Јужном кинеском мору. Трамп се у писму председнику Си Ђинпингу заложио за “конструктивне односе” и пожелео грађанима Кине срећну и успешну Нову годину Петла. Портпарол кинеског Министарства спољних послова Лу Канг је захвалио Трампу:
– Сарадња је једини могући избор за обе земље. Кина жели да сарађује са САД у циљу продубљења сарадње и превазилажења међусобних разлика – навео је Лу.
На домаћем терену, Трамп је извојевао “победу” у борби са демократама у Конгресу око кандидата изабраних за администрацију. Сенат је са 52 “за” и 47 “против” потврдио избор Џефа Сешнса, “инспиратора Трампове политике” за државног тужиоца. Сешнс ће имати огромну моћ у правосудној администрацији, укључујући и утицај на питање гласачких права.
Али Трамп и даље тешко налази особу за место директора комуникација Беле куће, које медији описују као “најгори посао у Вашингтону”. Бар два кандидата су одбила посао, пише “Политико”, наводећи да је посебна потешкоћа то што је Трамп познат по подстицању ривалства и подела у свом тиму.
ШПАНИЈА НУДИ ПОСРЕДОВАЊЕ
ШПАНСКИ премијер Маријано Рахој понудио је Трампу посредовање у разговорима у ЕУ, Латинској Америци, Блиском истоку и северу Африке. Он верује да би могао да постане ексклузивни саговорник Вашингтона у односима с ЕУ, пошто ће то место изгубити Лондон после “брегзита”, а “захладнели” су односи Берлина и Париза са новом америчком администрацијом.
Д. САВИЋ, Новости.рс