Средином ове недеље америчка администрација представиће јавности документ којим уводи увозне царине у висини од 100 процената на око 90 европских производа, најављује немачки портал Дојче виртшафтснахрихтен, позивајући се на анализу европског огранка познатог америчког часописа за политичка и економска питања “Политико”.
Поменути извор се при том ослања на документе америчког бироа за трговину (УСТР).
Посебно ће бити погођени пољопривредни производи из Француске, Немачке и Италије, али и они из других земаља Уније. Поштеђене остају Словенија, Хрватска, Румунија, Бугарска, Мађарска, Пољска, Кипар и Малта.
А санкције Русији?
Лохзе је упозорио да би требало да дође крај санкција које Немачка намеће Москви. “Русија сада увози млеко и сир из Швајцарске, уместо из Немачке, као раније. Добитник санкција је само Швајцарска, јер Руси плаћају скупље, а ми смо само прве године санкција изгубили између 600 и 700 милиона евра, каже Лохзе.
Реванш за месо
Непосредан повод за ове фактички гледано – санкције је сада већ двадесетогодишња забрана Европске уније на увоз америчког меса пуног хормона, кажу обавештени кругови у Вашингтону. Утицајни лоби америчких фармера врши притисак на председника САД Доналда Трампа да што је могуће јаче погоди европске пољопривреднике, који у размени са САД остварују годишњи плус од преко 135 милијарди евра.
У првим реакцијама, Европска комисија је најавила да пажљиво прати процес поновног увођења трговинских санкција. Бернд Ланге, председник комисије за трговину Европског парламента рекао је да је “дефинитивно забринут, јер је очигледно да на америчкој страни више не постоји спремност на разговоре.
“То је јасан знак да долази нова ера односа између Брисела и Вашингтона, бар што се тиче трговинских односа”, каже Ланге.
Мотоцикли нису поврће
Интересантно је да уз пољопривредне производе, на листи оцарињене робе стоје још и мотоцикли европских фирми, а удружење европских произвођача мотора већ је позвало своје чланове да шаљу протестне ноте америчким властима.
“Европа мора да пружи чврст одговор Трампу”
“Не разумем на који је начин производња мотоцикала умешана у трговински конфликт око пољопривреде. Европски произвођачи морају да буду у позицији да фер конкуришу на америчком тржишту и не смеју да буду ометани вештачким и политички мотивисаним трговинским баријерама”, прокоментарисао је Мануел Ордоњез де Бараикуа, председник европског удружења произвођача мотицикала.
Брегзит је гори
Немачко удружење пољопривредника (ДБВ) ситуацију не види толико драматично и тврди да је за њихове фармере много већа опасност Брегзит од америчких царина. “Немачка пољопривреда извози релативно мало у САД, око 1,7 милијарди евра, док извоз на острво доноси чак 5 милијарди”, каже Михаел Лохзе, председник ДБВ.
Б. Божин – Вести