ДОНАЛД Трамп је затрашио од Министарства правде САД а утврди да ли се FBI мешао у њетгову изборну кампању.
Прецизирао је такође: да тражи да се провери да ли се макар радило о присмотри за његовом кампањом „у политичке сврхе“.
Претхоно је онлајн издање Intercept објавило да је тајни информатор FBI о члановима његовог изборног штаба – наводно, само поводом истраге о „руском мешању“ (у изборе) – био бивши агент CIA Стефан ХалперСтефан Халпер.
До Халпера се дошло анализом написа у медијима о доушнику FBI чије име се крило.
Један од главних трагова био је текст у New York Times у којем се тврдило да је „информатор“ бивши сарадник америчке администрације који предаје у Великој Британији (на Кембриџу), а раније је радио за CIA. Тврдило се такође да се „информатор“ – на захтев FBI –сртао са сарадницима Трамповог изборног штаба Џорџем пападопулосом и Картером Пејџом.
Нешто слично је објавио и Washington Post.
Убрзо је клупко почело да се одмотава, па је испливало да је Халпер био `јунак` и шпијунске игре у време председничких избора 1980-те када су агенти CIA, којима је управљао Халпер, „њушкали“ по администрацији Џимија Картера у корист председничког кандидата Роналда Регана.
Трамп је – након што се и ово разоткрило – оценио да је FBI имао доушника у његовом изборном штабу и нагласио да је то – ако се потврди – већи скандал од Вотергејта.
Убрзо се огласио и Трампов нови правни саветник – бивши градоначелник Њујорка Рудолф Ђулијани – саопштивши да председнику САД саветује да не одговара ни на каква питања специјалног тужиоца, Роберта Милера, „док не добије више информација о доушнику FBI који је скупљао сазнања о његовим саветницима у изборној кампањи“.
Објаснио је да би Трамп – ако улога Халпера претходно не буде разјашњена – могу „упасти у замку“.
Халпер је у Белој кући био на различитим положајима у време владавине Ричарда Никсона, Џералда Форда и Роналда Регана.
Факти