ЛИЧНОСТ из тима новог председника САД Доналда Трампа о којој се највише говори (и која је највише демонизована) без сумње је – Стив Бенон.
Он је био на челу Трамповог изборног штаба, а после тога је постављен за саветника америчког председника за политичка и стратешка питања. Медији су већ детаљно изложили личну и професионалну биографију, ставове и везе Бенона, кога називају „сивом еминенцијом“ Беле Куће.
Може се рећи да је најзанимљивији моменат то што је Стив Бенон један од идеолога Аlt-Right – првобитно интернет-покрета младих и љутитих америчких десничара који су се супротставили америчком конзервативном мејнстриму.
Гледано из те перспективе, постављање Бенона – то је, фактички, легализација Аlt-Right у политичком смислу, како унутар земље тако и на међународној арени.
Сада се пред дојучерашњим маргиналцима отварају нове перспективе: повећање броја следбеника у САД, проширење веза са новим генерацијама десничара у Европи и Русији, са којима их уједињује филозофска база, плус наставак продубљивања њиховог узајамног утицаја.
Није случајно што америчких мејнстрим-медији тврде да је Доналд Трамп – катастрофа за САД. Односно, за амерички естаблишмент.
Сам Бенон себе не сматра представником alt-right, међутим, управо у време док је он био на челу Breitbart News, тај интернет-ресурс је постао информативна и идеолошка база алтернативних десничара.
Као прави суверениста, Бенон се са поштовањем односи према Владимиру Путину, који је за конзервативце читавог света постао пример националног лидера.
Одредница „Алтернативни десничари“ („Аlternative-Right“), касније скраћена до језгровитог „Аlt-Right“ које је у оптицај увео амерички интелектуалац Ричард Спенсер 2008. године, говори сама за себе. Међутим, време Аlt-Right тек долази.
Тај покрет се налази на почетку свог развоја и тек треба да изради праву идеологију.
Данас Аlt-Right карактеришу: социјални конзервативизам, антиглобалистичка позиција, ауторитет традиционалних вредности, подршка интереса староседелаца Америке, одбојност према било ком облику либерализма. Све у свему: „Make America great again“.
Али, пошто таква сопствена база у САД не постоји, треба се ослонити на европску конзервативну традицију – на Нове Десничаре у Француској, Ничеа, Хајдегера, а такође на идеје руског евроазијства.
Још један важан детаљ је учинио Аlt-Right популарним – то је нарочити осећај за хумор који излази и изван оквира политичке коректности, уобличен у форми интернет-троловања и мемова.
Све је почело од 4chan.org и Reddit где су алтернативни десничари остављали анонимне коментаре, а на крају и сама Клинтонова прославила на читав свет жапца Пепеа који је постао маскота покрета и алтер-его Доналда Трампа.
Врло је могуће да је Трамп баш захваљујући бескомпромисним активностима алтернативних десничара на интернету успео – упркос моћној кампањи у многим америчким медијима која је била усмерену на његову дискредитацију – ипак тријумфално закорачио у Белу кућу.
Пише: Дарја АНДРЕЈЕВА
Факти