Америке

Трампови противници највише демонизују његовог саветника Стива Бенона

ЛИЧНОСТ из тима новог председника САД Доналда Трампа о којој се највише говори (и која је највише демонизована) без сумње је – Стив Бенон.

Он је био на челу Трамповог изборног штаба, а после тога је постављен за саветника америчког председника за политичка и стратешка питања. Медији су већ детаљно изложили личну и професионалну биографију, ставове и везе Бенона, кога називају „сивом еминенцијом“ Беле Куће.

Може се рећи да је најзанимљивији моменат то што је Стив Бенон један од идеолога Аlt-Right – првобитно интернет-покрета младих и љутитих америчких десничара који су се супротставили америчком конзервативном мејнстриму.

Гледано из те перспективе, постављање Бенона – то је, фактички, легализација Аlt-Right у политичком смислу, како унутар земље тако и на међународној арени.

Сада се пред дојучерашњим маргиналцима отварају нове перспективе: повећање броја следбеника у САД, проширење веза са новим генерацијама десничара у Европи и Русији, са којима их уједињује филозофска база, плус наставак продубљивања њиховог узајамног утицаја.

Није случајно што америчких мејнстрим-медији тврде да је Доналд Трамп – катастрофа за САД. Односно, за амерички естаблишмент.

Сам Бенон себе не сматра представником alt-right, међутим, управо у време док је он био на челу Breitbart News, тај интернет-ресурс је постао информативна и идеолошка база алтернативних десничара.

Као прави суверениста, Бенон се са поштовањем односи према Владимиру Путину, који је за конзервативце читавог света постао пример националног лидера.

Одредница „Алтернативни десничари“ („Аlternative-Right“), касније скраћена до језгровитог „Аlt-Right“ које је у оптицај увео амерички интелектуалац Ричард Спенсер 2008. године, говори сама за себе. Међутим, време Аlt-Right тек долази.

Тај покрет се налази на почетку свог развоја и тек треба да изради праву идеологију.

Данас Аlt-Right карактеришу: социјални конзервативизам, антиглобалистичка позиција, ауторитет традиционалних вредности, подршка интереса староседелаца Америке, одбојност према било ком облику либерализма. Све у свему: „Make America great again“.

Али, пошто таква сопствена база у САД не постоји, треба се ослонити на европску конзервативну традицију – на Нове Десничаре у Француској, Ничеа, Хајдегера, а такође на идеје руског евроазијства.

Још један важан детаљ је учинио Аlt-Right популарним – то је нарочити осећај за хумор који излази и изван оквира политичке коректности, уобличен у форми интернет-троловања и мемова.

Све је почело од 4chan.org и Reddit где су алтернативни десничари остављали анонимне коментаре, а на крају и сама Клинтонова прославила на читав свет жапца Пепеа који је постао маскота покрета и алтер-его Доналда Трампа.

Врло је могуће да је Трамп баш захваљујући бескомпромисним активностима алтернативних десничара на интернету успео – упркос моћној кампањи у многим америчким медијима која је била усмерену на његову дискредитацију – ипак тријумфално закорачио у Белу кућу.

Пише: Дарја АНДРЕЈЕВА

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!