Транспарентност Србија данас је оценила да је нејасно због чега представници власти у Србији сматрају да је концесија набоље решење за Аеродром „Никола Тесла“ у Београду.
„Објављен је позив заинтересованим концесионарима за београдски аеродром, а и даље нема предлога концесионог акта и мишљење Комисије за јавно-приватно партнерство, као и студија оправданости давања концесије која треба да покаже због чега би овај облик јавно-приватног партнерства за државу био повољнији него развој из сопствених средстава или кроз задуживање“, наводи се у саопштењу ТС.
Та невладина организација сматра да је студија оправданости давања концесије за Аеродром „Никола Тесла“ „посебно важна због бројних изјава да Аеродром, иако се годинама одрицао дела прихода у корист предузећа Ер Србија, остварује изванредне резултате.
ТС је подсетила и на изјаву премијера Србије Александра Вучића из децембра 2016. „да смо и сами у стању да улажемо у аеродром“.
„Концесија би, како је то представљано јавности у протеклом периоду, донела једнократан приход у буџет од неколико стотина милиона евра, али би се држава истовремено одрекла редовног прихода у наредних четврт века“, истиче се у саопштењу ТС.
Додаје се да су ризици од штете код „чистих“ концесија најмањи у односу на све друге облике јавно-приватних партнерстава, попут заједничког предузећа као у случају „Београда на води“, или код концесија у којима држава гарантује одређена улагања или одређени промет концесионару.
„Уколико би се у концесиони уговор унеле гаранције прихода концесионара и сличне клаузуле то би додатно замаглило слику о томе колико је уговор повољан у односу на алтернативна решења“, навела је ТС.
Влада Србије и Аеродром „Никола Тесла“ објавили су 10. фебруара јавни позив за давање концесије за ту компанију у трајању од 25 година.
Бета
Naprotiv. Razlozi su prilično jasni. Imaju veze sa nečijom ličnom ekonomijom.