БЕОГРАД – Имамо одличну сарадњу са НАТО и поздрављамо што разумеју нашу војну неутралност, казе премијерка Ана Брнабић.
Она је на Београдском безбедносном форуму данас подсетила да је у Подгорици разговарала с америчким потпредседником Мајком Пенсом и да му је пренела да Србија разуме да земље у региону желе да уђу у НАТО, а да једнако чекује да те земље и НАТО разумеју нашу намеру да останемо војно неутрални.
То што су четири земље региона чланице НАТО а две желе да уђу у чланство она не види као проблем.
„То не мења нашу позицију нити видимо било какву претњу по наш суверенитет и интегритет и спољну политику. Све док и они поштују нашу поизицију ми нећемо имати проблема са тим:, додала је она.
Ипак, додала је, имамо одличну сарадњу с НАТО преко програма ИПАП и ПФП, где имамо много заједничких активности.
Како је рекла, треба да говоримо о чињеницама, а то је да је Србија стварно неутрална потврђују и бројке да је 2016. Србија учествовала у 16 мултинационалних вежби, до тога 9 билателано са САД, две са Русијом, две са земљама региона…
Ове је године, додала је, било 13 војних активности са НАТО или њеним чланицама, седам са САД, две с Русијом.
„Те бројке показују да смо посвећени свим странама и да нисмо блиски само са Русијом, те да је то само ствар перцепције, а не чињеница“, поручила је Брнабић на панелу посвећеном доприносу парнтенрства НАТО и србије безбедности Западног Балкана, где јој је саговорница била заменица генереалног секрфетара војне алијансе Роуз Готемалер.
Србија је, додала је премијерка, прва у региону, седма у Европи у погледу учешћа у УН и ЕУ мировним мисијама, и 3.044 припадника насе војске учествовала су у њима, чиме се, поручила је, поносимо.
Према њеним речима, нема успешне европске интеграције и одрживог економског развоја без регионалне стабилности.
Србија је, како каже, највећа земља региона али мало тржиште и ако имамо било какву нестабилност Србија, без обзира на сва улагања која је имала у протекле три године, биће доживљена као нестабилна и неће моћи да искористи успехе макроеконмске политике и спроведене фискалне консолидације.
„Зато је регионална стабилност један од кључних приоритета. Србија је слала добре сигнале, да је отворена флексибилна. Доста тога је ЕУ уложила и кроз Берлински процес чији је Србија учесник. Мислим да је Србија извозник стабилности“, поручила је премијерка.
На питање о руском урицају на Балкан, позицији владе као и како однос са Русијом утиче на војну неутралност земље она каже:
„Дала сам податке који потвђују да смо посвећени неутралности и да је перцепција само то а не чињеница. Отворени смо и поштени у вези са тим односима. Русија је велики пријатељ Србије, имамо верске,културне и историјске везе али и економске – споразум о слободној трговни. Али, Русија је економски партнер и европских земаља“, каже она.
Све док смо отворени и можемо да покажемо бројке нема препреке том партнерству да се настави имајући у виду наш стратешки пут ка ЕУ, нагласила је она.
У вези са критичким односом јавности према НАТО због ваздушних акција 1999. она каже да је то емотивно питање и не може се заборавити.
„Искрено, то ће остати нешто што оптерећује наше односе и у будућности. Ипак, гледамо у будућност, и то није клише“, рекла је Брнабић.
Према њеној оцени идемо у добром смеру.
Такође је подсетила да је и Косово и Метохија веома емотивно питање али да Србија са Кфором има изузетну сарадњу.
„Имамо стабилност и Срби и неалбанци се осећају сигурније, то треба да се зна и поздрави“, рекла је она.
Такође, током мигрантске кризе, Србија је показала да може дабуде поуздан партнер и некад поузданији од неких ЕУ земаља.
Танјуг