АНКАРА – Полиција у Турској наставља са применом силе против демонстраната, иако је влада у Анкари разговарала са представницима протеста, а број жртава полицијског насиља повећао се на три.
Полиција је синоћ око трга Кизилај у Анкари користила водене топове и сузавац против демонстраната, преносе турски медији, додајући да су у протестима у главном граду Турске учествовали пре свега синдикати.
Према писању агенције Анадолу ухапшено је девет лица.
У сукобу полиције и демонстраната до сада је три особе изгубило живот. Један активиста је синоћ подлегао повредама које је задобио у Анкари, саопштило је Удружење лекара.
Број повређенин премашио је 4.000, додају лекари истичући да је од њих 42 у критичном стању. На другој страни власт говори о око 300 повређених лица.
По први пут од почетка протеста полиција је хапсила и лица која критикују владу преко Интернета.
На западу Турске, у Измиру, је ухапшено најмање 29 корисника Твитера, којима се пребацује подстрекивање на устанак, пропаганда и дезинформације.
Хакери интернет активиста “Анонимус” привремено су хаковали сајт премијера Турске, а према писању турских медија успели су да добију приступ и електронској пошти.
Једна од водећих иницијатива “Таксим платформа” најавила је, након састанка са замеником премијера Билентом Аринцом, да ће наставити своју борбу све док влада не испуни захтеве.
Активисти, између осталог, захтевају очување “Гези” парка у Истанбулу, који је требало да буде срушен и на његово место саграђен шопинг-центар.
Такође активисти захтевају да сви функционери одговорни за насиље над демонстрантима треба да буду отпуштени.
Аринц се извинио због прекомерног насиља од стране полиције примењеног над демонстрантима.
Демонстранти добијају све више подршку и познатих личности, међу којима је и турски нобеловац Орхан Памук.
По први пут од почетка протеста су у среду присталице турске владе напали демонстранте у месту Ризе, граду порекла породице премијера.
Танјуг