Економија

Трговци смањују марже због пада промета

БЕОГРАД – У марту треба очекивати умерени раст малопродајног промета, али то неће променити досадашње негативне закономерне тенденције у кретању промета робе у трговини на мало у Србији, оценио је Институт за тржишна истраживања (ИЗИT) из Београда.

У анализи “Tекућа привредна кретања у Србији”у издању ИЗИT, наведено је како ће трговци, “да би бар мало ублажили негативне тенденције у малопродајном промету… морати да приступе спуштању својих маржи, односно одрицању дела проФита, иначе ће се обрт капитала бити додатно успорен и спустити на ниже нивое”.

ИЗИT је анализирао и малопродајни промет по регионима, па је на северу Србије у Фебруару забележен реални умерени раст промета робе од 5,9 одсто у односу на јануар, док је на југу земље регистрован оштар пад од чак 24,8 одсто.

У Војводини је регистрован пораст малопродајног промета робе од 3,2 одсто мерено у сталним ценама.
У Фебруару је после јануарског општег пада, регистровано осетан пад малопродајног промета, па је он у трговини на мало у Фебруару смањен за 5,8 одсто у сталним ценама, у односу на стање из јануара.

На годишњем нивоу (Фебруар 2012./Фебруар 2011.) малопродајни промет је, такође, забележио негативну динамику по стопи од 6,2 одсто.

Кумулативно, током два месеца ове године у односу на исти временски интервал 2011.промет робе у трговини на мало је смањен за 4,7 одсто.

ИЗИT оцењује како је “ионако низак малопродајни промет у првом месецу ове године додатно редукован у Фебруару, што говори о ниској куповној моћи становништва и атмосФери неизвесности које влада на српском тржишном простору”.

“Tа атмосФера повећава опрез становништва приликом трошења скромних примања, чиме индиректно утиче и на негативну динамику малопродајног промета преко слабије изражене личне потрошње”.

У Фебруару је забележени раст просечних нето зарада, али ни тај раст плата, на шта је делом утицала и сезона после јануарског “издувавања” пренадуваног децембарског балона, није успела да “раздрма” промет у трговини на мало, наведено је у извештају ИЗИT.

“Tо се управо објашњава амбијентом неизвесности, али и леденим данима у Фебруару, који су сигурно утицали на значајно слабију покретљивост становништва и његову усмереност на набавку елементарних производа за егзистенцију без неких већих одлазака у куповине ширег спектра производа,” закључио је ИЗИT.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!