Економија

Трговцима никад доста зараде

КОЛИКО на продаји одређеног производа зарађују трговци потпуна је непознаница. Износ марже се, ипак, може наговестити, уколико се упореде разлике у цени истог производа између његове редовне и акцијске цене, али и ценовницима појединих трговаца. Док се неки задовољавају маржом од десетак одсто, неки не продају робу уколико им зарада није бар 50 одсто.

Тако, кафа истог добављача у стандардном паковању од 200 грама кошта од 180 до чак 240 динара у зависности од места продаје. Цена је најнижа на тезгама, а највиша у трговинама, у централним градским зонама. За чоколаду истог произвођача од 100 грама, треба одвојити од 80 до чак 120 динара, док су у рафовима премашиле стотку.

На бројним пијацама продају се намирнице и средства за хигијену по знатно повољнијим ценама него у радњама. На тезгама није јефтинија само увозна роба, која разноразним каналима стиже у нашу земљу, већ и производи домаћих фабрика.

– Кафа је 180 динара и не постоји боља цена – каже нам продавац на једној од пијаца. – Ово је кафа великог српског произвођача, а не нека мешавина. И прашак за веш је домаћи, а врећица је 350 динара.

Стручњаци тврде да је проблем у великим разликама у трговачким маржама код великих трговачких система због повољнијих рабата на количине у односу на мање формате. То даје простора појединцима да робу купе по дисконтним или акцијским ценама и онда је препродају на улици по цени на којој могу да зараде.

– Произвођачи су ту немоћни, јер не утичу на трговачке марже, осим у виду препоруке – кажу у компанијама које се баве производњом слаткиша. – Фалсификовање производа које правимо постоји, али није много изражено, па и не предузимамо посебне мере.

Колика је цена и зарачуната маржа зависи, кажу стручњаци, од кога се и по којој цени набавља роба, а врло су битне купљене количине.

– Мала трговинска фирма у Сопоту на име фирмарине има 10 до 15 пута мање трошкове од оне у центру Београда. Зато су цене бројних намирница на периферији у малим радњама повољније. Иначе, свако предузеће у Србији плаћа 44 месечне дажбине – каже Драгољуб Рајић из Уније послодаваца.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!