Економија

Трхуљ: Струја би требало да поскупи за око 30 одсто!

Цена права на емисију угљен-диоксида (ЦО-2) из термоелектрана на европском тржишту последњих месеци убрзано расте због чега би струја у региону југоисточне Европе требало да поскупи око 30 одсто, рекла је данас представница Секретаријата Енергетске заједнице Југоисточне Европе Јасмина Трхуљ.

Она је на конференцији интернет часописа Балканмагазин о развоју тржишта електроенергетике у региону рекла да за емисију једног килограма ЦО-2 из термоелектрана треба платити 22 евра.

„Ако се на цену ЦО-2 додају и губици у производњи електрична енергија би требало да поскупи за око 30 одсто“, рекла је Трхуљ.

Додала је да би решење за тај проблем требало тражити у увођењу таксе како би се надокнадио тај трошак.

Она је истакла да су изазови за регионалну интеграцију тржишта струје правне, политичке и институционалне природе.

За потпуну интеграцију тржишта електричне енергије Западног Балкана у европско тржиште неопходно је, како је рекла, унапредити правну регулативу и увести иста правила за све земље, а пре тога треба изменити уговор о Енергетској заједници.

„Европска комисија је у децембру прошле године покренула процедуру измене уговора о Енергетској заједници и до сада су била два састанка на којима је учествовала и Србија“, рекла је Трхуљ.

Додала је да регионална интеграција тржишта електричне енергије иде споро и да је од новембра 2017. године до истог месеца 2018. године напредак износио свега пет одсто.

„Последице слабе интеграције тржишта струје у региону је годишњи губитак од око 16 милиона евра“, истакла је Трхуљ.

Регионална интеграција, према њеним речима, треба да омогући свим купцима да бирају продавца електричне енергије и да цене одређује тржиште, а не да се административно регулишу.

Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Ma, znate gde mozete da stavite tu vasu “emisiju” CO2!
    Kako vas, bre, nije sramota vise da lazete narod!?
    Godinama, a u pojedinim delovima sveta decenijama, zaprasujete nas odozgo najgorim i najubitacnijim otrovima, teskim metalima i pomocu HAARP postrojenja i kemtrejlsa vestacki menjate klimu, stvarate zemljotrese, dokle vise te lazi kad SVI sirom sveta vidimo to trovanje iz vazduha!?

  2. Do sada smo bili prvi u Evropi po stopi rizika od siromastva!
    Povecanjem cena goriva i struje, dakle svega, zdusno se trudite ne samo da na tom mestu ostanemo, vec da iza nas bude deset mesta prazno, pa ostali.
    Hvala vam sto mi zivot cinite nepodnosljivim.
    Hvala vam sto ste mi ukrali 20 godina zivota.
    Al decu, odletelu iz ovog haosa, e to vam nikada necu oprostiti!!!

  3. I ne samo to!
    Nego se bagra debelo ugradjuje i pljacka preko racuna, zatim oduzima mimo zakona novac za tv pretplatu, a zatim za dugove koji su mizerni u odnosu na njihove pajtose kriminalce koje od miloste danas zovu tajkunima, koji duguje desetine miliona i ne pada im na pamet da placaju te dazbine, isteruju ljude iz domova sto nikada do sada niko nije radio!

  4. Da vidimo prvo kolika je stvarna cena struje. Pošto je struja, ako za 2 kWh treba platiti 1.420 dinara. Računica je prosta, 1.420/2=710 dinara. Znači 1kWh košta u ovom slučaju 710 dinara odnosno 6 Evra. A to što su u obračun ušle zelene, plave i crvene zone koje su uvedene dok je bila nestašica el. energije, pa onda angažovana snaga, pa cena prenosa, pa zelena energija, pa onda aksiza pa na sve to PDV to je pitanje za državu i njenu matematiku. Novostvorena vrednost su samo 2 kWh i samo na to imaju pravo da naplate PDV i ništa više. I oni tu meni jeftina struja, koje ovde lud a ko zbunjen? Da li je bilo gde u svetu cena struje 6 Evra/kWh?

  5. Osim navedenih nebuloza, u računu za utrošenu električnu energiju, prikazane u tekstu, navodim još par parametara koji opterećuju kućni budžet potrošača. U decembru mesecu 2018. godine potrošnja električne energije, u jednom domaćinstvu u Boru, je ostvarena u iznosu od 233 kWh (VT 181 kWh i NT 52 kWh). Sve troškove koje pripadaju EPS-u jedinična vrednost iznosi 6,97 din/kWh ili 74,62% od cifre u računu, a ukupna specifična cena za 1 kWh, koje platio potrošač, iznosi 9,34 din/kWh ili 100% što je više za 2,37 din/kWh ili za 25,38% koje ostaje EPS-u. U svim spisama se prijavljuje samo cena električne energije koja ide na konto EPS-a, a ne ukupna cena, pa tako parikazuju da je, maltene, električna energija najjeftinija u Evropi, a nije. Jeftinija je u Makedoniji, a kada se uzme ukupna cena koju plaća potrošač, nije baš tako najjeftinija. Treba smanjiti “dranje” potrošača električne energije. Ovde treba navesti još elemente koji utiču na proizvodnu cenu električne energije krađu električne energije, niska efikasnost termoelektrana, kod nas oko 20 – 25%, a u svetu neke termoelektrane dostižu i 50%, visoke plate zapošljenih i prekobrojni zapošljeni, zapošljavanje po partijskoj knjižici, a stručnost nije bitna, čak generalni direktor je po vokaciji pečenjar.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!