Економија

Три четвртине радника запослених у фирмама које су добиле државне субвенције добије отказ чим истекну субвенције

Скоро три четвртине радника запослених у фирмама које су добиле државне субвенције за отварање нових радних места, добило је отказ ка су те субвенције истекле, показују званични подаци Националне службе за запошљавање.

Претходно је председница Асоцијације слободних и независних синдиката Ранка Савић за “Данас” рекла да према њиховим подацима само пет одсто радника задржи посао кад прођу субвенције, па иако се ова бројка испоставила превисока, показало се и да није далеко од правог стања, јер послодавци заиста отпуштају велику већину радника чим добију сав новац од државе за њихова радна места.

Наиме, како за “Данас” наводе у Националној служби за запошљавање, од 2011. до 2013. године држава је субвенционисала отварање 7.732 радна места. Данас у тим фирмама ради само 2.058 људи. То значи да је само 27 одсто запослених задржало своје радно место до данас, што је свакако мали проценат с обзиром да фактички држава плаћа њихова примања. Тај податак и чињеница да запослени у тим предузећима имају ниске плате омогућавају инвеститорима који су добили субвенције високе профите које очито и додатно увећавају постепено отпуштајући раднике након истека субвенција.

Статистика показује да је 2011. године у фирмама које су добиле субвенције посао нашло 6.045 радника, следеће године 761, а 2013. године 926. Према уговорима са државом, послодавци су били дужни да две године по добијању субвенција не смањују број запослених. Како се показало, страхови стручњака који су упозоравали да ће одмах по истеку тог периода уследити отпуштања били су потпуно оправдани.

Тако је према званичним подацима НСЗ од 6.045 радника запослених уз субвенцију 2011. године, после истека уговорне обавезе у радном односу остало 3.700 људи, односно 61,21 одсто. Али, послодавци су наставили да убрзано отпуштају људе, тако да је после годину дана на послу остало тек 1.432. Број радника који су радили више од годину дана по истеку уговорне обавезе је 2.268, односно 37,52 одсто, а број оних који који и сада раде код истих послодаваца је 1.389, односно 22,98 одсто – што је мање од четвртине, пише “Данас”.

Слично је било и са радницима који су посао добили на основу субвенција у 2012. години. Тада је запослено 761 особа да би након истека уговорне обавезе на послу остало њих 515. У следећих 12 месеци тај број се смањио на само 171. У четвртој години је број радника повећан на 344, да би затим опет уследили откази, тако да данас број радника код тих послодаваца износи 237.

Код субвенција из 2013. године поновљена је иста прича. Од првобитно запослених 926 радника, данас ради 432 радника.

Дакле, када се погледа за колико је радника држава платила субвенције, а колико их данас ради у фирмама које су узеле тај новац, види се да је радна места задржало тек 27 одсто запослених, док је осталих 73 одсто добило отказе.

Држава ће ове године кроз субвенције приватним послодавцима издвојити 2,8 милијарди динара, плус додатних 550 милиона динара за особе са инвалидитетом, како би финансирала отварање нових 20.200 радних места. Док надлежни сматрају да је реч о делотворном начину да се смањи стопа незапослености, синдикалци и стручна јавност истичу да систем субвенција послодавцима представља најобичније бацање пара јер изузетно мали проценат радника задржи запослење и после истека субвенција.

Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!