На данашњи дан пре три године суспендована је држава, јер су људи под маскама порушили део града а на позиве грађана полиција није реаговала.
Прошло је три године од упада фантома у Савамалу а јавност нема одговор на питање ко су „комплетни идиоти“ који су мимо закона, усред ноћи везивали људе, отимали телефоне и рушили објекте у Херцеговачкој улици у Београду.
Савамала је данас једно велико градилиште на коме ниче Београд на води, пројекат од националног значаја, како су га прогласили носиоци власти. Нових станара готово да и нема, упркос свечаном усељењу првих станара коме је присуствовао и председник Србије Александар Вучић.
У две изграђене куле, тек понеко светло ноћу сија. Они који су пре рушења живели у овој београдској четврти расељени су и збринути по другим деловима града. Међутим, нико од њих не жели јавно да прича за медије, јер се боје да ће имати проблема и са новим смештајем. Никакав план размештања некадашњих житеља Савамале није постојао, јер су бројне породице потписале различите уговоре са градом – неки су добили нове станове, а неки су потписивали уговоре за становање на три или пет година.
Чувар фирме „Искра“ чији су објекти срушени 24. априла 2016. рекао је да су га особе са фантомкама везале и одузеле му телефон. Те ноћи улично осветљење у Савамали није радило, а полиција је реаговала тек десет дана након рушења, по налогу Вишег јавног тужилаштва. Душан Миљевић, власник фирме Искра и даље води судске процесе због нелегалног рушења фирме, али они тапкају у месту.
Управо на годишњицу фантомског рушења, фирма Београд на води организује отварање уметничке изложбе у галерији Прогрес, позивајући грађане „да заједно стварају јединствени уметнички доживљај Београда“.
Иницијатива Не давимо Београд, која ће протестом у Херцеговачкој обележити трогодишњицу од рушења, сматра да отварање изложбе представља бестидан и јефтин покушај скретања пажње јавности са чињенице да за овај злочин већ три године нико није одговарао, „као и искоришћавање уметника у сврхе прања имиџа ове компаније, директно одговорне за отимање Савског амфитеатра од грађана Београда“.
Kако наводе, за потребе пројекта Београд на води, градски челници су прво организовали рушење објеката у Херцеговачкој улици, да би након што су ухваћени на делу, цео државни апарат био укључен у заташкавање овог злочина, али и гушење критике кроз претње, притиске и подметачине према људима који су на злочин указивали.
Бивши повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић каже за Данас да је пре три године, стицајем околности, био први који је отворио питање фантомског рушења у Херцеговачкој. Тим поводом је написао писмо тадашњем градоначелнику Синиши Малом, разговарао са републичком тужитељком Загорком Доловац и министром унутрашњих послова Небојшом Стефановићем.
– Био сам тада згађен реакцијом надлежних, данас сам наравно још више. Тај случај се може коментарисати на једини могући начин, као нешто, са аспекта и минимално уређене државе, сасвим поражавајуће и понижавајуће. То није само тријумф, како би то председник рекао – „комплетних идиота“, већ је порука да је у овој земљи буквално све могуће. Надам се ипак, не заувек – истиче Шабић.
Према његовим речима, наша „заробљена држава“ је на очигледан начин показала да не само да не жели да гони и казни извршиоце и инспираторе акције у Херцеговачкој, иако је тада тамо уништена приватна имовина значајне вредности и почињено више кривичних дела, него да их неделовањем, провидним и одуговлачењем, чак уклањањем доказа, заправо штити.
– Лично искуство показало ми је да и представници државне власти који су радећи свој посао покушали да дају допринос расветљавању случајева бивали изложени разним непријатностима. Сетите се само јавног „запрепашћења“ највиших државних функционера кад сам као повереник наложио да се након више месеци „рада на случају“ а без икаквих резултата, јавност упозна са професионалном биографијом поступајућег тужиоца. То поверениково решење је, додуше безуспешно, републички тужилац небулозном тужбом покушао да поништи на Управном суду – подсећа Шабић. Он додаје да је у случају Савамала било много тога ружног, од злобних смицалица до пласирања лажи и претњи.
– Штавише, шиканирање и освета због законитог поступања по жалбама оштећених наставља се и по мом одласку са функције. Управо ми је Агенција за борбу против корупције забранила да, сад као адвокат, успостављам пословну сарадњу са НВО Транспарентност Србија. Дакле, Херцеговачка је права, „добра“ илустрација наше жалосне укупне ситуације – закључује Шабић.
У јуну 2016, тадашњи председник Владе Александар Вучић рекао је да иза рушења у Савамали стоје највиши органи градске власти у Београду. Бивша супруга градоначелника Синише Малог, Марија Мали, у интервјуу за KРИK истакла је да јој је супруг испричао да је организовао рушење. Он је то демантовао, међутим, ни он ни Марија никада нису саслушани поводом ових навода.
Оно што се ни данас не зна, јесте ко су фантоми из Савамале и по чијем налогу су рушили. Бар не званично.
Тужилаштво ненадлежно
Више јавно тужилаштво се годину дана након рушење прогласило ненадлежним и случај који је био у предистражном поступку, проследило Првом основном јавном тужилаштву. Прошле године поднета је кривична пријава због несавесног рада у служби против шефа смене дежурне службе београдске полиције Горана Стаменковића.
Пише: K. Живановић, Данас.рс
Zna se da pedercine, pedercici, kepeci, sline i nakaze stoje iza svega, pa i toga, sta se vise cudimo i izcudjavamo k’o da smo onomad s Marsa pali, bre!
Nema nista od tih vasih pisanija nego motke u ruke!
ti koji kao nista ne znaju, saucesnici postaju, dokaze skrivaiu, kad je kurvin sin bas u to vreme zurku pravio i izvestaje od izmecara dobijao o izvrsenju onoga sto je usmeno naredio. — taj je fasista bosansko krvatski, taj genocidni zlikovac na banderi visice za mnogo veca zlodela, izdaje i pljacke.
Мислиш да се не зна.