„А када се Исус роди у Витлејему јудејскоме у дане Ирода цара, гле дођоше мудраци од Истока у Јерусалим“ (Мт. 2,1)
И ушавши у кућу, видеше дете са Маријом матером његовом, и падоше и поклонише му се, па отворивши ризнице своје принесоше му даре: злате, тамјан и смирну.“(Мт. 2,11)
Три мудраца, Валтазар, Мелхиор и Гашпар, дошли су са Истока у Јерусалим да се поклоне у име све источне мудрости, свих источних религија и олтара, да се поклоне и клекну пред Царем мудрости. Дарове, које му даривају, знаци су те мудрости, те културе источних народа. Злато као Цару, тамјан као Богу, смирну као Човеку. И по речима Св. Владике Николаја: „И тако, Исток је се поклонио Христу пре запада. Исток је открио Христа пре запада“.
ОПИС МУДРАЦА И ПОРЕКЛО ПО СВЕТИМ ОЦИМА
Три мудраца проповедајући долазак у свет Христа, Сина Божија, они учаху људе да верују у Њега, као што и сами вероваху. И нема сумње да се они после смрти удостојише бити увршћени у лик светих. А имена су њихова ова:
Први – Мелхиор, стар и сед, са дугом косом и брадом; он донесе злато Цару и Господару.
Други – Госпар, млад и без браде, лица румена; он донесе тамјан очовечившем се Богу.
Трећи – Валтасар, црнпураст у лицу и врло брадат; он донесе измирну смртном Сину Човечијем.
Када се Исус роди у Витлејему Јудејскоме у дане Ирода цара, гле дођоше мудраци од истока (Мт. 2, 1), – не из једне одређене источне земље него из разних земаља, као што се то види из дела светих Отаца, који на разне начине говоре о томе. Неки од светих Отаца мисле да су мудраци били из Персије. Тако мисле: свети Златоуст, свети Кирил Александријски, блажени Теофилакт и други. А тако мисле због тога што је у то време тамо врло високо стајала наука звездочатаца, и тамо нико није могао постати цар док претходно не изучи ту науку. Други пак од Отаца сматрају да су мудраци били из Арабије. Тако сматрају свети мученик Јустин Философ, свети Кипријан, свети Епифаније. А тако сматрају због тога што је та земља била веома богата златом, тамјаном и измирном. А неки свети Оци мисле да су мудраци дошли из Етиопије, јер је отуда дошла некада царица Савска, тојест етиопска, у Јерусалим, да чује премудрост Соломонову (3 Цар. 10, 1- 13), што је, по тумачењу блаженог Јеронима, било праобраз овог доласка мудраца к духовном Соломону – Христу, који је Божија премудрост. А и Давид говори: Етиопија ће пружити руке своје к Богу (Псал. 67, 32).