ТРГОВЦИ због пада промета прибегавају разним триковима како би привукли купце. А један од најчешћих опробаних „метода“ јесте да нуде одећу и обућу по сниженим ценама и до „чак 70 одсто“, не наводећи која је то основица за обарање цена. Тако се догоди да једне недеље повећају цене робе, да би за који дан најавили „распродаје за 30 одсто“.
Дешава се да поједине трговине нуде „стална“ снижења често и за 50 одсто током целе године, што је мало вероватно, јер такве распродаје у свету не постоје. Потрошаче најчешће занима за колико је реално снижена цена када је „на сталном“, или „тоталном попусту“.
– Проблем је у неодговарајућој законској регулативи, која треба да предвиди шта продавац сме да учини приликом снижења и распродаја – каже Петар Богосављевић, председник Покрета за заштиту потрошача. – Читав хаос је у информацијама о акцијским продајама, која доводе потрошаче у заблуду. Тако лажна снижења и даље опстају, а преварени купци често се жале, јер када уђу у такве продавнице, на акцији буде само пар „крпица“ из претходних сезона.
Због непоштовања правила оштећени могу да се жале и Суду части при Привредној комори Србије, а у неким случајевима то је посао и за Комисију за заштиту конкуренције. Извешаји тржишних контрола показују да је у просеку чак у око 20 одсто случајева, попуст био превара. Од почетка године процена је да је од контролисаних распродаја у око седам одсто случајева било незаконитости.
Новости