БРИСЕЛ– Известилац Европског парламента за Србију Владимир Билчик, данас је пред Одбором за спољне послове представио нацрт извештаја за Србију.
Билчик је отворио кратку дебату о извештају казавши да је пред Србијом „велика ЕУ шаргарепа” и да ће „напредак земље зависити од реформи у Србији, посебно у области владавине правa”.
Он је рекао да извештај поздравља напредак у области правосуђа и да те реформе морају да буду продужене.
Сматра да су дошле „охрабрујуће вести о дијалогу између Београда и Приштине„ додајући: „Очекујемо да ускоро видимо пробој и то би била одлична вест за српски пут у ЕУ”.
„Коначно, усклађивање са санкцијама против Русије остаје важно за напредак”, нагласио је Билчик.„Сада имамо још три кандидата за чланство – Украјина, Молдавија и Босна и Херцеговина. Наша порука за Западни Балкан и Србију је јасна. Ми хоћемо да ви стојите с нама, посебно у време рата. Због тога је важно усклађивање са спољном политиком Уније и рестриктивне мере против Русије”, навео је.
Он је поздравио имплементацију мера постигнутих међупартијским дијалогом, у коме је посредовао Европски парламент, и оценио да је добро што се опозиција вратила у Скупштину. Додаје да не мисли да су претње о прекиду преговора о чланству у ЕУ добра стратегија, те да нико озбиљно не размишља о замрзавању тог процеса.
Реч су потом узели известиоци „у сенци” из других политичких група, па је за групу Социјалиста и демократа говорио Матјаж Немец.
Он је био критичнији према Србији и сматра да треба да направи јасан избор када су у питању односи са Русијом.
У супротном, Немец каже да може бити последица по европски пут Србије.
Напредак Србије ка ЕУ, рекао је он, могућ је само уколико се земља усклади са санкцијама Русији и покаже да реформише државу.
И Виола фон Крамон, известитељка „из сенке за групу Зелених, имала је критички став према Србији и сматра да Србија, на путу ка ЕУ, мора да ради на владавини права и дијалогу са Приштином.
Фон Крамон каже да, и поред тога што се опозиција вратила у Скупштину, не види суштински напредак.
„Политички живот је поларизован. Таблоиди, блиски партији на власт, воде прљаве кампање и не постоји прави дијалог са опозицијом”, сматра она.
Друга важна ствар за њену политичку групу је слобода медија, па тврди се види да се медијска стратегија не примењује.
„Посебно је забрињавајућа је кампања дезинформација и присуство Раша Тудеј и Спутњика у Београду. Једно је да не уводите санкције Русији, а сасвим друго да се дозволи присуство платформа које шире Путинову пропаганду од Загреба до Скопља”, изјавила је фон Крамон, како преноси Танјуг.
Известилац „из сенке” посланичке либералне групе Обновимо Европу, Клемен Грошељ, поздравио је напредак Србије када су у питању уставне промене, подвукао је поларизацију на политичкој сцени и сматра да прогрес није довољан.
„Као земља кандидат за чланство, Србија би требало да има већи напредак када су у питању области владавине права и слободе медија”, оценио је Грошељ.
Рок за подношење амандмана на Билчков извештај истиче 15. фебруара, а затим ће бити гласање у Одбору за спољну политику.
На крају процеса, посланици ЕП на пленарној седници у Стразбуру у мају треба да гласају за овај текст који затим постаје званична Резолуција ЕП о Србији.
Резолуције Европског парламента нису правно обавезујуће ни за земље чланице, ни за остале европске институције.