Београд – Број деце која су добила неку врсту социјалне заштите у Србији у 2013. је повећан на 186.500, а за подршку породици и деци издвојено је 57 милијарди динара из републичког буџета, изјавила је данас државна секретарка Министарства рада Бранкица Јанковић.
– Највећи износ од 25,2 милијарде је издвојен за накнаду за време породиљског одсуства и за негу детета – рекла је Јанковић уочи друге седнице Савета владе Србије за права деце, на којој је представљен извештај о социјалној заштити деце у 2013.
Према њеним речима, повећање броја деце обухваћене социјалном заштитом последица је измена закона које су омогућиле да више породица добије помоћ, али се може делом приписати и повећаном сиромаштву.
– Важно је да су потребни и додатни видови подршке јер су деца из сиромашних породица која примају новчану социјалну помоћ такодје изложена многим другим ризицима – наводећи као један од примера и ризик од одвајања деце од родитеља, рекла је она.
Како је навела, у пробној фази је нова услуга центара за социјални рад – породични саветник, чији циљ је рана итнервенција за породице у кризи без обзира на то који ризик је у питању.
– Добро је да је приметан пад деце у домовима за смештај, први пут ове годиен је број пао испод 1.000 и укупно 916 деце се налази у установама – навела је Јанковић.
Она је истакла да је то велики успех с обзиром на то да је социјална подршка деци и породици некада „почивала на великим институцијама“.
Број хранитељских породица је, са друге стране, повећан, навела је Јанковић и додала да је циљ да се смањује број раздвајања деце од родитеља,
Забележен је пораст случајева насиља у породици на око 9.800 у поредјењу са 9.365 у 2012, а од 2005. се бележи раст измедју 600 и 800 случајева, показао је извештај.
Јанковић је оценила да је побољшана реакција на насиље, што је резултат координисаног рада свих органа – МУП-а, здравства и правосуђа.
– Прошле године је било 412 случајева издвајања деце из породице због насиља, при чему су углавном оба родиитеља била насилна – навела је она, додавши да је резултат да се ради на превенцији и сузбијању насиља.
Према њеним речима, потребно је скренути пажњу на економско насиље у породици будући да током 2013. и претходних година готово да нема пријављених случајева.
– То никако не значи да га нема, него само да није довољно препознато – навела је она.
Јанковић је навела да се очекују и подаци о издвајању за социјалну политику из локалних буџета, што ће омогућити да се осмисли начин за ефикасније трошење тог новца.
У 2013. је око 8.900 деце стављено под старатељство, а забележен је мали пораст броја деце са проблемима у понашању на 16.390, што, како је навела, није забрињавајући податак јер је пораст благ, за око 200 до 300 деце, а општи тренд је да број деце са овим проблемима опада.
Директор Републичког завода за социјалну заштиту Божидар Дакић рекао је да је у претходних пет година број особа које су тражиле помоћ у центрима за социјални рад повећан за 20.000, а да није било повећања броја запослених.
Бета
mene ne zanima kako se trosi budzet, vec kako se puni 😀
Hocete vucica – tek cete svi biti gladni.
Tuga!
Klošara Tadića klika je pokrala hleb i djetinjstvo našoj deci!
ZALOSTI!!!POLITCARI DABOGDA VASA DECAPATILA I BILA GLADNA!!!
Za decu nema, ali zato svaki politicar svake godine bogatiji za 11 miliona evrica. Strasno i zalosno. Kakvi su bre to ljudi?
NASA STVARNOST