Свет

Тунис: “Народ жели нову револуцију”

Тунис — Хиљаде људи изашло је на улице Туниса захтевајући да се оконча владавина исламистичке владе, коју оптужују за убиство истакнутог политичара Чокрија Белаида.

То су, пише Раша тудеј, најмногољуднији протести који су се у овој земљи догодили после Арапског пролећа.

Данашње демонстрације биле су највеће у низу протеста који су се десили у земљи након што је секуларни политичар Чокри Белаид убијен испред своје куће пре тачно 40 дана.

Митинзи су већ довели до тога да премијер Хамади Џебали да оставку на ту функцију. 

Члан владајуће исламистичке партије Енахда, Али Ларед, који је дошао као замена, формирао је нову коалициону владу са независним стручњацима у кључним министарствима. 

Али, овај потез није био довољан да смири људе који су током данашњих демонстрација узвикивали “Народ жели нову револуцију” и “Људи желе да сруше режим”. 

Белаидова породица оптужује владајућу партију Туниса за убиство, али Енахда пориче било какву умешаност. До сада нико није преузео одговорност за злочин, а полиција тврди да су убице из редова радикалних исламиста Салафиста. 

“Убили су Чокрија, али не могу убити слободарске вредности које је бранио”, рекла је Белаидова удовица Басма на његовом гробу данас. 

Белаидов Народни фронт има само три места у парламенту Туниса, али партија и њени посланици говоре у име многих људи који страхују да ће их верски радикали на власти лишити слободе освојене “Арапским пролећем”, пише Раша тудеј.

Упркос томе што нису имали главну улогу у “Револуцији јасмина”, којом је свргнут председник Бен Али у јануару 2011. године, исламисти су власт у земљи освојили општим изборима. 

Међутим, упркос протестима у земљи, лидер владајуће странке Енахда, Рашид Гануши, угостио је недавно делегацију Европске уније, коју је предводио Штефан Филе. 

“Енахда покрет подржава продубљивање односа са Европском унијом на основу заједничких интереса и узајамног поштовања”, цитиран је Гануши на званичном сајту Муслиманског братства. “Енахда покрет жели да Тунис, у најкраћем року, извуче из овог прелазног периода, након усвајања новог устава који би требало да успостави демократију, подржи владавину права и загарантује слободе.”

С друге стране, Филе је истакао да је ЕУ спремна за сарадњу са Тунисом, додајући да Унија подржава демократски процес транзиције. 

“Европска унија има поверења у капацитете политичких лидера Туниса и у то да они могу да пронађу ефикасна решења за политичке, економске и социјалне изазове са којима се суочава Тунис у овом транзиционом периоду”, рекао је Филе, а преноси Раша тудеј. 

Добри односи са Европом су од суштинског значаја за Тунис, који – за разлику од суседне Либије и Алжира – нема огромне нафтне и гасне ресурсе, и ослања се на туризам, као један од главних извора прихода.

 

B92

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!