Анкара — Турска компанија Туркиш аероспејс индастри (ТАИ) и шведски концерн СААБ потписали су меморандум о намерама за производњу првог турског ловачког авиона,
Како пише турски лист Хуријет, Турска има другу по бројности армију у НАТО, после САД. Авиопарк турских ваздухопловних војних снага представјају угавном ловци Ф-16 Фајтинг Фалкон који се склапају у Анкари у фабрици ТАИ и авиони Ф-4 Фантом.
Турске ваздухопловне војне снаге имају 152 авиона Ф/РФ-4Е и 179 ловаца Ф-16, а још 16 летилица Ф-16 поручено је од САД.
У оквиру модернизације оружаних снага Турска такодје планира да купи од САД још 100 ловаца пете генерације Ф-35, пренела је агенција РИА Новости.
Премијер Турске Тајип Ердоган је више пута истицао неопходност производње сопствене војне технике, укључујући војне авионе, како би се смањила зависност од других земаља.
Турска је, испуњавајући налог шефа владе, нашла компанију која јој може помоћи у остварењу тог циља, а то је шведски СААБ који производи вишенаменски ловачки авион четврте генерације ЈАС 39 Грипен, пише Хуријет и истовремено напомиње да представници војно-индустријског комплекса са скепсом гледају на перспективу реализације тог амбициозног пројекта.
„Разрада првог турског ловца је, према мишљењу војних аналитичара, неопходан, али не и критичан корак. Од критичног значаја је то да ли ће тај пројект омогућити Турској да успешно интегрише авиотехнику, електронику и систем наоружања у изабрану платформу“, наводи лист речи стручњака.
Турска планира да изгради први сопствени ловачки авион 2023, али је то „нереалан циљ“, истичке дневник.
„Ако за концептуални дизајнерски рад оде седам година, почев од сада, онда ће технологија, на којој ће бити заснован дизајн, до времена производње (авиона) веома застарети. За ефикасно коришћење тог авиона биће потребно да се има временска машина“, истиче Хуријет.
Танјуг