Турска влада под окриљем премијера Ахмета Давитоглуа и председника Таипа Ердогана на Балкану, пре свега на Косову, БЈР Македонији, БИХ и у Санџаку подстиче исламски радикализам. Делују кроз финансирање происламских НВО и партија али се “перу” милиони долара и преко разних привредних инвестиција на Балкану. Тако приштински лист Зери пише да су власти у Приштини добиле милионе евра нетраспарентних инвестиција од Турске, које је одобрио лично Реџеп Тајип Ердоган, још док је био премијер, што увећава сумње да је реч о прању новца.
Новац долази на незаконит начин, јер не иде банкарским трансакцијама, и тим новцем, који на Косово стиже заоблазећи легалне токове, изграђено је десетак нових џамија док су неке, из периода отоманске окупације, рестауриране.
Програм ширења турског утицаја
Турска има јак утицај, како на привредном плану – градњом путева кроз Албанију и Косово преко компаније Енке-Бехтел (америчко-турској компанији), тако и преко турских дипломатских кругова, рачунајући и деловање турских тајних служби.
По истраживању Зери, све иде преко турске агенције за сарадњу и кординисање. Ова турска агенција – ТИКА, по сазнању листа, паре доноси илегално а не путем банкарских рачуна. ТИКА је на Косову инвестирала око три милиона евра у периоду од 2009 – 2014. а само у призренску главну џамију „Синан Паша“ инвестирано је 1,2 милиона евра.
Агенција ТИКА на Косову ослобођена је од плаћања пореза и запошљава искључиво раднике из Турске. Сличне су активности и у БИХ, БЈР Македонији и Санџаку где делују и турске пословне банке и приватне фирме које имају знатно шире циљеве.
Отоманска концепција преко Балкана до ЕУ
Подстицање неоосманизма на Косову нема само културолошко-верски карактер већ представља и директан утицај на владајуће кругове на Косову и у државама на Балкану са турском мањином. Подаци говоре да је за мање од четири године рестаурирано око 30 џамија и верских објеката из отоманског периода.
Ширење отоманске свести заснива се на идеји „Велике Турске”, односно геополитичком покривању Балкана као виталне зоне утицаја а све то се сада одражава и кроз турски канал за избеглице и имигранте из Сирије и Ирака који пролазе преко Балкана према “дубини” ЕУ. Турска, дакле, усмерава и подстиче коридоре избеглица да би посредно ширила и свој интерес и утицај, како на Балкану тако и према ЕУ.
План турског политичко-државног двојца Ердоган-Давутоглу је јачање турске отоманске концепције на већем делу Балкана, рачунајући и Грчку и Тракију, Бугарску али и Албанију. Тако се прави мрежа неоосманизма на Балкану који има верско-културолошки, економски и геостратешки значај.
Никос Арванитес, Атина
Балкан магазин