Синдикат запослених у јавном сектору Турске ступиће у дводневни штрајк како би подржали протесте против владе који се настављају у више градова земље. Лево оријентисана конфедерација 11 синдиката Кеск, која заступа неких 240.000 радника, оптужила је владу да спроводи „терор државе“, пише ББЦ.
Протести и сукоби демонстранта са полицијом настављени су синоћ, а локалне власти у јужном граду Антиохији потврдиле су још једну жртву сукоба.
Припадник омладинског крила опозиционе Народне републиканске странке Абдулах Комерт (22) „озбиљно је рањен“ из ватреног оружја које је испалило неидентификовано лице и касније је преминуо у болници, саопштиле су локалне власти.
Раније су турски лекари известили о смрти 20-огодишњег Мехмеда Ајвалитаса, којег је убио вазач аутмобила када се залетео у гомилу демонстранта у Истанбулу.
Очекује се да ће се у уторак и среду штрајк проширити на школе и универзитете, као и на владине канцеларије. У саопштењу, Кеск је навео да се „терор који држава спроводи против потпуно мирних протеста наставља на начин који угрожава безбедност живота грађана“.
Упркос наставку нереда, премијер Реџеп Тајип Ердоган је у понедељак одбацио сваку могућност „Турског пролећа“.
„Главна опозициона странка ЋП је изазвала недужне грађане. Они који праве вести и те догађаје називају Турским пролећем не познају Турску“, рекао је Ердоган инсистирајући на реченици „да се ситуација побољшава“. А онда је решио да ипак оде на раније планирани пут у Мароко. Када је стигао у Мароко, Ердоган је инсистирао да се ситуација „смирила“.
„Када се будем вратио с пута, проблеми ће бити решени“, рекао је Ердоган новинарима.
Реторика председника Турске, Абдулаха Гула, више је помирљива.
„Ако постоје различита мишљења, различи ставови, различите тачке гледишта и несалгања, ништа није природније од права изражавања тих разлика“, навела је његове речи турска званична новинска агенција Анадолија.
ББЦ у позадини садашњих сукоба види и све заоштреније односе између председника и премијера Турске.
Обрачуни полиције и демонстранта продужили су се и прошле ноћи у Истанбулу и главном граду Анкари. Хиљаде демонстранта поново се окупило на тргу Таским у Истанбулу и у Анкари позивало на оставку Ердогана.
Протести су почели 28. маја, због владиних планова за реконструкцију парка Гези у близини истанбулског трга Таксим. Протести су се убрзо раширили на друге градове и добили су антивладин карактер са политичким захтевима. Демонстранти оптужују владу да постаје све више атуоритарна и боје се да Ердоганова Странка правде и развоја (АКП) покушава да уведе конзервативне исламске вредности у секуларну државу и да крши њихове личне слободе.
Званичници кажу да је више од 1.700 људи ухапшено у демонстрацијама у 67 градова, мада су многи оптуштени из притвора.
Бета