Хроника

Тужилаштво без икавог објашњења обуставило истрагу против Синише Малог

Министар финансија Синиша Мали платио је крајем прошлог месеца 200.000 динара у хуманитарне сврхе због чега је обустављен поступак који је против њега вођен јер није пријавио сву имовину, речено је новинарима КРИК-а у Првом основном тужилаштву у Београду. Истрагу против Малог више не води ниједно тужилаштво.

Упркос бројним открићима о сумњивим пословима Синише Малог – куповини 24 апартмана у Бугарској, злоупотребама при приватизацији компаније „Братство“, нелегалном присвајању државног земљишта, сумње да је учествовао у прању новца, лажирању извештаја о имовини – истрагу против њега више не води ниједно тужилаштво.

Подсетимо, након што је КРИК пре три године објавио серијал прича о Малом, Агенција за борбу против корупције покренула је истрагу и Вишем тужилаштву у Београду доставила извештај у коме износи сумње да је Мали умешан у више кривичних дела укључујући и прање новца.

Документ у којем су побројане сумњиве новчане трансакције у којима је учествовао Мали тужилаштву је доставила и Управа за спречавање прања новца.

Више тужилаштво је, међутим, закључило да Мали није учинио ниједно кривично дело из њихове надлежности и предмет проследило Првом основном тужилаштву које је проверавало само да ли је он пријавио сву имовину.

У претходних годину дана из овог тужилаштва је новинарима КРИК-а више пута речено да се чека документација Агенције која им је неопходна да донесу одлуку.

Агенција је крајем августа тужилаштву доставила нови извештај у коме је констатовала да је Мали пријавио сву имовину, након чега је тужилаштво понудило Малом да обустави поступак против њега уколико уплати 200.000 динара. Мали је истог дана уплатио новац и поступак је обустављен.

Сумњиви послови

Мали је био директор фирми посредством којих су купљени станови на бугарском приморју вредни око пет милиона евра и то није пријавио, пише у извештају Агенције за борбу против корупције из 2015. године.

Агенција наводи и да су бугарски органи открили да је велики број трансакција у вези са овом куповином сумњив „јер се ради о готовинским уплатама или безготовинским приливима… у великим износима, у кратком временском периоду и без јасне логике.“

Управа за спречавање прања новца је по налозима Агенције проверила банковне рачуне које је Мали контролисао и посумњала на прање новца. Наиме, Синиши Малом отац је поклонио фирму коју је он десет дана касније продао својој офшор фирми за нешто више од пола милиона евра.

О сумњивим пословима Малог за КРИК је говорила и његова супруга Марија Мали која је навела да му је помогла да лажира извештај о имовини тако што је рекла да је 95.000 евра непознатог порекла наследила од оца. Током бракоразводне парнице, Мали је рекао да школарину у износу од 60.000 евра за троје деце финансирају пријатељи које је упознао у иностранству. Марија Мали испричала је у интервјуу за КРИК и да јој се супруг похвалио да је организовао бесправно рушење у београдској четврти Савамала.

Новинари КРИК-а открили су још неколико његових сумњивих послова.

Док је 2002. радио у Агенцији за приватизацију, Мали је помогао свом оцу Бориславу и породичном пријатељу Ивану Делићу да приватизују произвођача вагона „Братство“. КРИК је открио и да је породица Мали 2005. године илегално присвојила 10 хектара државне земље код Вршца – и да због тога није била под истрагом.

Упркос свему, Више тужилаштво саопштило је прошле године да не постоје докази да је Мали учинио било које кривично дело из његове надлежности.

Годину дана касније обустављен је и други поступак – за непријављивање имовине, па се против Малог више не води ниједна истрага. Агенција за борбу против корупције, међутим, и даље води неколико поступака против њега.

(КРИК)

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!