Држава је већ дигла руке од неких предузећа у реструктуирању, пославши раднике на улицу. Овог пута потпуно је девастирана привреда Ниша, а сличну судбина очекује и остале крајеве Србије.
У августу, септембру и октобру ове године донети су закључци Агенције за приватизацију о обустављању поступка реструктуирања у 19 предузећа, у којима је у целости, или претежно, био друштвени капитал. Већина од њих су одмах ушла у стечајни поступак.
Од 2001. године злоупотребом закона, партијски перјаници користили су Закон о реструктуирању да заштите поједина друштвена предузећа од обавеза према банкама, комитентима, запосленима, јавним предузећима и држави. У 179 предузећа и 120 њихових зависних друштава са више од 57 хиљада запослених у ових 12 година ништа се није радило, изузев што су се губици и обавезе гомилале. Са дуговањима од преко 5,3 милијарде евра, ова предузећа постала су рак рана српске привреде. Од седам до сада продатих предузећа, пет је након продаје, које су поништене, отишло у стечај и брисано из Регистра привредних субјеката.
Једино успешно продато предузеће у реструктуирању је Радио ЈАТ, са три запослена. Поставља се питање по ком се критеријуму тај радио нашао у групи друштвених предузећа којима је потребно лечење, методом реструктуирања.
Ових 19 друштвених предузећа која је држава Србија коначно „пустила низ воду“, налазила су се на сајту као друштвена предузећа у реструктуирању, за која је надлежно министарство за привреду, односно економију, донело посебно решење о отварању поступка реструктуирања. Међутим, поред њих још је и 19 зависних друштава, и то: у Холдингу Рашка осам зависних друштава, у Холдингу Јанко Лисјак седам зависних друштава, у Грађевинару из Ниша три зависна друштва и једно зависно друштво у Велмортранс-плус.
Ових 38 правних лица запошљавало је у 2012. години укупно 840 радника, са оствареним укупним приходом од само 636 милиона динара, уз исказани губитак у пословању те године од, чак, три милијарде и 816 милиона динара. Дакле, само у тој години исказан је губитак у пословању шест пута већи од оствареног прихода у тој години.
Ових 38 привредних друштава до сада су била заштићена неуставним законом о реструктуирању, који их је штитио од поверилаца, јер повериоци нису били у ситуацији да судским путем, или на други начин, наплате своја потраживања.
На дан 31. децембра 2012. године укупна књиговодствено исказана вредност пословне имовине ових 38 привредних друштава у којима је сада престао поступак реструктуирања била је 13,2 милијарде динара, уз 5,3 милијарди динара сопственог преосталог капитала и 11,5 милијарди обавеза према банкама, добављачима, запосленима, јавним предузећима и држави. Према томе, чак је кумулирани губитак већи од имовине у овим предузећима за 3,6 милијарди динара. Јасно је да је само у 2012. години исказан губитак у износу од 3,8 милијарди динара.
Нитеx доо из Ниша- Након окончања поступка реструктуирања закључком Агенције за приватизацију у остатак овог некад реномираног текстилног комбината 17.09.2013. године уведен је стечајни поступак. На крају прошле године преостало је само пет запослених, који код иностраног послодавца или путем отпремнине нису решили питање радног односа. Тиме је након раскида купопродајног уговора са Компанијом Ницовић, коначно окончано питање овог текстилног гиганта. Након тога, на почетку ове године, остале су обавезе 1,2 милијарде динара веће од књиговодствене вредности имовине.
Вулкан АД из Ниша – Закључком Агенције за приватизацију окончан је поступак реструктуирања, па је решењем Привредног суда у Нишу уведен стечајни поступак 20.09.2013. године. На крају прошле године било је у овој гумарској индустрији запослено 396 радника, који су остварили само 111 милиона динара укупног прихода, уз исказани губитак у пословању те године од чак 331 милион динара. Након тога остале су обавезе веће од књиговодствене вредности укупне имовине 330 милиона динара.
Грађевинар АД из Ниша – Са три зависна друштава, у реструктуирању, имало је на крају прошле године 86 запослених, уз остварени укупан приход од 80 милиона динара и исказани губитак у пословању те године у износу од 56 милиона динара. Након увођења стечајног поступка у матичном предузећу 10.09.2013. године управљање и у три зависна друштва преузео је стечајни управник, односно повереник Агенције за приватизацију. На почетку ове године у овом грађевинском предузећу чије лечење није успело остали су књиговодствено исказани дугови већи од вредности имовине у износу од 91 милион динара.
МИН из Ниша (Ливмин АД, Мином АД, Минмодел АД, МИН-Специјална возила АД, МИН-Инжењеринг АД) – У ових пет привредних друштава након закључења поступка реструктуирања уведен је стечај. У њима је на крају прошле године било преостало само 128 запослених који су имали 89 милиона динара укупног прихода, уз исказане губитке у пословању те године у износу од 116 милиона динара. У септембру месецу ове године уведени су стечајни поступци. На почетку ове године књиговодствена вредност укупне пословне имовине била је 584 милиона динара, а обавезе веће од те имовине за 495 милиона динара. У пословном систему МИН реструктуирање је настављено у привредним друштвима: МИН-Вагонка и МИН-Локомотива.
ЕИ из Ниша (ЕИ-Метал доо, Ниш, ЕИ-Телевизија доо, Ниш, ЕИ-Ирин доо, Ниш) – У ова три привредна друштва закључен је поступак реструктуирања, а након тога у ЕИ-Телевизија уведен је стечајни поступак, док то, за сада, у ЕИ-Метал и ЕИ-Ирин, односно у Развојни истраживачки центар, стечај није уведен. У три друштва у којима је закључком обустављено реструктуирање у прошлој години било је само 30 запослених који су имали 11,6 милиона динара укупног прихода, уз исказане губитке у пословању те године у износу од 34 милиона динара. На почетку ове године књиговодствена вредност укупне пословне имовине у ова три привредна друштва била је 491 милион динара, уз обавезе у нешто мањем износу. У пословном систему ЕИ реструктуирање је настављено у привредним друштвима: ЕИ-Корпорација, ЕИ-Емаг и ЕИ-Комерц.
ПКБ-Воћарске плантаже доо из Болеча – Одлуком Агенције за приватизацију од 17. октобра о.г. обустављен поступак реструктуирања и именован привремени стечајни управник. На крају 2012. године у овом комбинату преостало је 55 запослених који су исказали само 5,5 милиона укупног прихода, уз губитак у пословању те године у износу од 76 милиона динара. На почетку ове године комбинат је имао књиговодствену вредност укупне пословне имовине у износу од 2,15 милијарди динара, док су кумулиране обавезе достигле износ од 919 милиона динара.
ПК Делишес ДП из Владичиног Хана – Одлуком Агенције за приватизацију од 16. маја о.г. обустављен поступак реструктуирања. Комбинат располаже хладњачом од 4.320 квм, сокаром од 2.505 квм, фабриком сладоледа 2.280 квм, магацинским и другим пратећим садржајима. На крају 2012. године у овом комбинату преостао је само један запослени. На почетку ове године комбинат је имао књиговодствену вредност укупне пословне имовине у износу од 400 милиона динара, док су кумулиране обавезе достигле износ од 952 милиона динара.
МБ Хемија из Лучана – Ово привредно друштво брисано је из Регистра АПР-а још 23.08.2011. године, али се услед немара администрације све до скора водило у Агенцији за приватизацију као активно привредно друштво у реструктуирању.
Компанија Прогрес АД из Београда – Након окончања поступка реструктуирања уведен је 21. октобра о.г. привремени стечајни управник. У 2012. години са 19 запослених у матичној компанији остварено је 23,9 милиона динара укупног прихода, уз исказани губитак у тој години у износу од, чак, 176 милиона динара. На почетку ове године књиговодствена вредност укупне пословне имовине била је скоро пет милијарди динара, док су кумулиране обавезе износиле 1,56 милијарди динара, а преостала вредност капитала 3,4 милијарде динара. Компанија има свој капитал у 100 одсто зависним друштвима: Прогрес-Интераграр доо, са пет запослених и Прогрес-Аутокућа доо, са девет запослених, у којима није било уведено реструктуирање, па ће привремени стечајни управник именован од Агенције за приватизацију обављати послове управљања и у ова два зависна друштва. Нажалост ова друштва имају кумулиране губитке веће од исказаног капитала.
Холдинг Јанко Лисјак АД из Београда – У Холдингу након доношења закључка Агенције за приватизацију о прекиду поступка реструктуирања уведен је 4. октобра о.г. стечајни управник. Како овај Холдинг има и седам зависних друштава (Градња, Климатизација и вентилација, Извођење инсталационих радова, Производња опреме, Еколошки инжењеринг, Гас и Инжињеринг) стечајни управник је истовремено орган управљања и у тим друштвима. У 2012. години у матичном предузећу и тих седам друштава у реструктуирању било је 46 запослених који су исказали укупан приход од свега 37 милиона динара, уз губитак у пословању у износу од 70 милиона динара. На почетку ове године Холдинг са зависним друштвима имао је књиговодствено исказану вредност пословне имовине у износу од 575 милиона динара, а укупне обавезе 982 милиона динара.
Холдинг Рашка из Новог Пазара – У Холдингу након доношења закључка Агенције за приватизацију о прекиду поступка реструктуирања уведен је 11. септембра о.г. стечајни управник. Како овај Холдинг има и осам зависних друштава (две предионице и две ткачнице, конфекцији и дораду у Н. Пазару, Производњи тканина и ћебади у Сјеници и Производњу тканина у Тутину) стечајни управник је истовремено орган управљања и у том друштвима. У 2012. години у матичном предузећу и тих осам друштава у реструктуирању било је преостало само 26 запослених који су исказали укупан приход од свега 26,2 милиона динара, уз губитак у пословању у износу од 18 милиона динара. На почетку ове године Холдинг са зависним друштвима имао је књиговодствено исказану вредност пословне имовине у износу од 909 милиона динара, а укупне обавезе 774 милиона динара.
Велмотранс-плус доо из Ћуприје – Закључком Агенције за приватизацију обустављено реструктуирање 24. октобра о.г. У зависном друштву Велмортранс-Транспорт уведен је стечајни поступак 20. октобра о.г. Са 17 запослених у ова два привредна друштва у 2012. години остварено је 14,4 милиона динара укупних пословних прихода, уз исказани нето добитак у пословању те године у износу од 680 хиљада динара. У ова два привредна друштва обавезе на почетку године биле су 33,4 милиона динара, а књиговодствена вредност укупне пословне имовине 78 милиона динара.
Буковачка Бања АД, друштво за угоститељство и туризам из Аранђеловаца – Претходни стечајни поступак уведен је 1.октобра о.г. Са 39 запослених у 2012. години исказано је само 903 хиљаде динара укупних пословних прихода, док је губитак у тој години достигао износ од 13,8 милиона динара. На почетку ове године укупна књиговодствено исказана вредност имовине овог привредног друштва била је 102 милиона динара, док су кумулиране обавезе веће од те вредности имовине за чак 67 милиона динара.
Миодраг К. Скулић
Таблоид
zalosno
Па доклегод будемо добри можемо да гледамо а чим се побунимо ставиће не провидне новине на излоге па се ни гледати неће моћи
Ovaj sto drzi transparent izgleda da ne gleda samo meso
tuzno, katastrofalno, nedostojansveno, PATNJA SIROMASVA NUICIM IZAZVANIM OD STRANE NAS OBICNIH LJUDI, NARODA……
mozda treba da protestuju u sumu
Glasali ste…